Příběhy z lovu

vše o lovu

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod Jiskra » úte 05. úno 2013 9:56:14

Musím ti bohužel oponovat i když na tvém vlastním foru.Co to je ,,ve větru"? Není vítr jako vítr.Neber to ve zlém, píšeš to jak pohádku pro předškoláky.Výrazy ,,absolutní jistotu" atd. Pak poslouchám po střelnicích od myslivců jak není problém trefit to a to na takovou a makovou vzdálenost protože to četli.Hřivnáče trefit na vzdálenost +-300 jde.Proč by nešlo.Ale ne vždy.A tak je to pořád dokola,dokola,dokola.

Pochop,že jsi pro spoustu lovců,myslivců vzor.Tak pochop že absolutní jistotu máš akorát v tom,že všichni umřeme.A kdo hodně střílí tak ví,že minout na větší dálku není problém.Samozřejmě i já mám parádní zasahy,ale taky jsem už párkrát zažil,že jsem se pěkně cabl :D .O to víc jsem pokornější a moje heslo zní že minout může každý.Ale slibuju,že příště už to vydržím a nebudu ti do toho kecat,je to tvoje forum. :lol:

Promiň,ale nějak jsem musel napsat co jsem napsal.
Jiskra
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 11. srp 2012 13:48:44

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod Fugas » úte 05. úno 2013 15:58:29

Nepsal "absolutní jistotu", ale "naprostou jistou", a nevztahovalo se k jistotě rány, ale změření vzdálenosti. Což je významově vééélký rozdíl. Aspoň tak čtu.

Ale jinak se mi tu líbí, jenom kdyby mi antivir od jisté doby neblokoval prohlížení obrázků (někde asi bude něco zasviněné).
Fugas
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 20. pro 2012 22:51:52

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod figi » úte 05. úno 2013 22:22:34

Jiskro, neprominu, promíjet není co. Faktem je, že píši tak, jak to sám vnímám, a na základě toho si samozřejmě každý může význam textu představit trochu jinak. Snažím se o to, aby to nevyznívalo tak, že střelba na velké vzdálenosti je velmi jednoduchá záležitost, a hlavně, jak si mnozí myslí, že nákupem toho nejdražšího vybavení budou rázem moci zasahovat vše a jakkoli daleko.
A hlavně chci long range propagovat. Někdy to možná vyzní jinak, než jsem zamýšlel, což je škoda.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod jindra » ned 17. úno 2013 15:26:55

Tak například já jsem hrdý na to,že figi je můj velký vzor při lovecké střelbě na tzv. nemyslivecké vzdálenosti a samozřejmě že je vzorem i pro ostatní myslivce otom tato fora přeci jsou,aby začátečníci věděli co a jak a že se o figim mluví to je jedině dobře.Mnozí si vezmou jeho rady k srdci a posunou se někam dál na vyšší level. Že se samozřejmě chybuje to dá rozum,ale důležité je vědět proč jsem tu chybu udělal,co bylo špatně a příště se jí vyvarovat.
jindra
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 23. čer 2012 1:44:12

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod figi » čtv 09. kvě 2013 21:22:37

Tak to vypadá, že se skoro nic neloví, nikdo nepřidá příběh.

Od počátku roku jsem mnohokrát pozoroval lišky, a i dost lišky lovil, klasika, pěkné lovy, ale byly by to už opakující se příběhy.
Zároveň jsem téměř pokaždé pozoroval černou, pěkně za světla už vyráželi do luk a courali okraji lesů. Na sněhu mi jich ale bylo nějak "líto" ( a nechtělo se mi s tím tahat ), a tak jsem ulovil pouze sele, které kulhalo a jinak se jen díval.
Pak už ale padlo rozhodnutí, že musím takě něco z černé ulovit. Moji přátelé a ti, kdo mne více znají vědí, že lov černé mne nijak neuchvacuje, a vždy dám přednost lovu srnčí, lišek či dančí ( a občas i vysoké ) před lovem černé.
První květnové ráno tedy vyrážím. Lov je v této době velmi jednoduchý, rudly černé se ráno potulují ještě dlouho za plného světla, a na loukách či ochozech je nutná trpělivost a vydržet i dvě hodiny po rozednění, než zvěř dorazí. Navíc je travní porost zatím nízký a zvěř se lehce čte.
Ráno je velmi větrné se silnými poryvy větru, a studené. Pomalu šoulám loukou poblíž kraje lesa až na místo, odkud je dobrý přehled, na jednu stranu asi 800 m, na druhou více než 400m. Dlouhou louku ze všech stran obklopuje les. Všude dost srnčího, a jak se pomalu rozednívá, objevuje se jich stále více, a drží se na závětrných místech. Světlo je už asi tři čtvrtě hodiny, vítr spíše sílí, a já začínám myslet na ukončení čekané a těšit se na dobrou kávu v teple domova. Pak si ale říkám, ještě počkám, když už jsem tady, prasátka přijdou určitě až v šest, a to je ještě čtvrt hodiny, tak vydržím. Jen to domyslím, vytahují do louky asi 450 m ode mne dva sekáči, prochází se spolu po louce a velkým zvětšením dobře vidím, jak ukusují celé trsy zatím nízké trávy. Chvilku je pozoruji, a pak vyrážím loukou přímo k nim. Lovit samozřejmě nechci, ale zkusím, jak blízko se k nim dostanu. Prvních 200 m jdu rychle, pak zastavuji, kňoury mám na 270 m, opět chvilku pozoruji. Náhle jeden z nich jistí směrem přes louku, a pak prudce odbíhá do lesa. Samozřejmě druhý nečeká a následuje ho. Co je zradilo ? říkám si, ale když se po chvíli objevuje velká tlupa černé vedená silnou bachyní, je to jasné. Celkem je to téměř třicet kusů, z toho asi polovina markazíni, a mezi dospělými bachyněmi vidím i osm lončáků. Rozhoduji se lovit, a rychlým krokem se blížím k tlupě, kterou mám přes 400 m vzdálenou. Ta se ale přesunuje napříč loukou k lesu, takže moc času nemám. Naštěstí se poblíž hrany lesa kusy zastavují a začínají buchtovat v louce. Zastavuji, měřím, 311 m, výškovou korekci mám 4,25 MOA, stranovou korekci dávám na plný vítr zleva o síle 5 m/s ( u mé laborace 308W je to 2,5 MOA a 0,25 MOA na derivaci ), vybírám lončáka s výrazně světlým pírkem stranou od ostatních, dobrý postoj u trojnožky a pak už jen čekám na vítr. Ve zvětšení 32x je v mém Sightronu komora lončáka velký cíl, mířím těsně za plec a soustředím se na ustávající dlouhý poryv větru. Konečně vítr zeslábne až na mnou odhadnutých 5 m/s.
V ráně je zřetelně slyšet pěkný tvrdý úder střely, a lončák potvrzuje dobrou komorovou ránu odskočením z nástřelu plnou rychlostí, vedu ho v optice až na terénní vlnu, za kterou mi mizí. Nezpomalil, je to dobré, zásah plic.
Ostatní kusy černé mizí v lese, ale za těchto podmínek by nebyl další rychlý a přesný výstřel snadný.
Lončáka kňourka nacházím na louce asi 80 m od nástřelu, průstřel za lopatkami přes plíce se střelou A-max, a překvapivě začal i s touto měkkou střelou barvit až na posledních asi patnácti metrech. Nástřel a velká část stopní dráhy naprosto bez barvy, výstřelový otvor byl ucpaný kusem plic s částí žeberní blány. Spokojený s velmi přesným zásahem na 311 m vestoje z trojnožky nad lončákem kouřím elektronickou cigaretu, a vzpomínám na můj první kus černé. Je to už dvacetsedm let.
O dva dny později jsem opět na ranní šoulačce ulovil ještě další dva lončáky z této tlupy, kňourka a bachyňku, v rozpětí necelé minuty, kdy se celý rudl černé po ulovení prvního kusu vydal směrem ke mně, a já mohl další kus ulovit v pomalém klusu, dokonce se ještě po ráně opět zastavili, ale už to stačilo, dál jsem nestřílel. Všichni tři lončáci byli ve věku cca 12 měsíců, po vyvržení v rozmezí 20 – 22 kg.
Lesní černá z hor.

vstřel
Obrázek

výstřel
Obrázek
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod xHonza » pon 10. čer 2013 12:25:01

U nás už chodí prasátka do řepky - včera ráno 5:30 se mi podařilo blízké setkání s 25 kg bachyňkou - zbytek rudlu už byl podle všeho v bezpečí řepkového lánu, ale tahle holčina se jaksi zapoměla. Střílel jsem na hlavu z trojnožky na cca 50 metrů. Litoval jsem že jsem tentokrát neměl foťák - prasátko vypadalo jako pozlacené - po dešti mělo škáru krásně obalenou okvětními plátky řepky. Testoval jsem po několika referencích od kolegů laboraci s 155 grs scenar - zatím chování jako klasická lovecká střela - malý vštřel po expanzi výstřel jako pěst, ale ze střelby na hlavu těžko soudit, bude to chtít víc kusů ke srovnání.
xHonza
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 14. srp 2012 11:18:20

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod Paragroups » pát 27. úno 2015 20:31:29

Dnes v krásném slunečném odpoledni, po dřívějším ,,útěku" z hnusný kanceláře a dvou hodinách intenzivní samovýroby dřeva s mačetou v prořezávce zasedám k odpočinku kolem 16.15 hodin na nové, velmi dlouhé pasece k pozorování a případnému lovu. Ještě za plného světla vychází přede mnou z mlaziny srna a vzápětí za ní srneček s bulkami na hlavě, viditelně slabší ve zvěřině. Nehýbám se v mojí stoličce, pouze dávám pomalu před obličej dalekohled, aby nesvítil. Zvěř na mě vůbec nereaguje, i když se dívá přímo na mě, jakoby mě pohledem přejde, pokračuje v pozorování jinde a zvolna se přibližuje. Oba kusy míjí volnou chůzí moji pozici ve vzdálenosti zhruba patnácti metrů, s dobrým větrem, velmi intenzivně cítím na svém stanovišti jejich pach, vidím naprosto jasně pocuchanou srst. Pomaličku je sleduji, pootáčím se v hubertusu ve stoličce a čekám, kdy lupne, zavrže nebo vydá zvuk, který by zvěř zradil. Nic se ale nestalo, kusy volným krokem odešly do dubového stojáku, zřetelně ještě dlouho slyším jejich pomalé kroky ve spadaném listí.
Poučení: celé setkání se událo velmi rychle, popravdě bych asi nebyl schopen vzít kulovnici a chystat se k případné ráně, pokud by byla doba lovu, aniž by zvěř zaregistrovala můj pohyb. Po celou dobu, co se zvěř objevila v pasece jsem jí byl přímo na očích. Zde se svým způsobem potvrzuje Figiho teorie o výhodě stání při lovu. Nebyl jsem nijak maskován ani jsem nebyl za terénní překážkou nebo za stromem a přesto zveř v klidu prošla kolem (sedící postava na zemi bez pohybu). Otázka: nějaké zkušenosti s maskovacími stany (přístřešky, fotopřístřešky)?
jsebekns@seznam.cz
Lov nikdy nekončí, ještě stále máme šanci ...
Paragroups
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob 20. dub 2013 20:18:17

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod figi » pát 27. úno 2015 21:58:17

S fotokryty mám také zkušenosti. ale právě pro focení - před rokem jsem začal fotit, a je to stejný adrenalin, jako lov. Navíc se zkušenosti z lovu velmi hodí.

Nějaké mé poslední fotky :
http://figi63.rajce.idnes.cz/

Pro střelbu si to moc neumím představit, je to ještě větší omezení, než nekrytě sedět.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod Paragroups » sob 28. úno 2015 17:25:32

Moc hezké fotky. Moje dcera se ptá, jaký byl použit přístroj (pokud to nebude bráno jako skrytá reklama) a byl k focení ptáčků a zvěře použit teleobjektiv nebo pouze základní zoom přístroje?
Nedostatkem srnčí zvěře v honitbě koukám netrpíte, i když na jaře se zase rozeběhnou do všech koutů ...
jsebekns@seznam.cz
Lov nikdy nekončí, ještě stále máme šanci ...
Paragroups
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob 20. dub 2013 20:18:17

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod figi » sob 28. úno 2015 18:42:49

Díky.
Zrcadlovka PENTAX K3, objektiv Pentax DA* 4/300, někdy i telekonvertor Pentax HD DA 1,4x.
Jen ten čas ...
Srnčího je pořád hodně, plán lovu zdaleka nepokryje alespoň ty vyloženě odstřelové kusy.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

PředchozíDalší


Zpět na Lovectví




Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Český překlad – phpBB.cz
cron