Příběhy z lovu

vše o lovu

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod figi » úte 13. lis 2012 21:07:09

Dnešní slunečný a bezvětrný den mi od rána stále evokoval v představách lov vran na velkou vzdálenost. Ráno jsem měl v plánu podívat se na dalšího obeznaného lišáka, ale na loukách opět mlha, a následná ranní šoulačka mi jen potvrdila, že nemá cenu v pěkných dnech do naší příměstské lesní honitby vůbec jezdit, od ranního šera běžci, pejskaři, zkrátka Václavák.
Po obědě vyrážím do další honitby ke krmelci, stejně na to zvířátka v těch pěkných dnech kašlou, ale aby tam pořád něco měly, vezu novou dávku jádra. Cestou obhlížím vrány, učitě budou na pastvinách, a jedna z nich to má dopředu zpečetěno. S sebou mám 308W CZ 550 Sniper s výborným Sightronem, zbraň mnohými při mých návštěvách střelnice s opovržením přehlíženou ( je to "jen číza" ), ale pokaždé jen do té chvíle, než zjistí, že jejich podstatně dražší zbraně rozhodně nestřílí lépe. Takže pokud to dnes nezkazím já, a to tedy nemám vůbec v úmyslu, ulovím vránu. Navíc, vránu černou, dosud jsem lovil výhradně šedé, a černou ještě ulovenou nemám.
Je velmi zajímavé, že z celé velké honitby mají vrány oblíbené právě konkrétní pastviny hned za statkem, a jiné, stejně pěkné, naprosto ignorují.
A jako prakticky vždy, vrány jsou na místě, něco přes 300 m ode mne. Prohlížím pastvinu, je tam několik bažantích kohoutů, a přímo hejnem vran si razí cestu do pruhu stařiny. Pokud poruší minimální vzdálenost, vrány sice ustupují, ale naznačují útoky, kterých si ale bažantí kohouti naprosto nevšímají, i když je vidět, že jsou ve střehu.
Kohouti už zmizeli ve stařině, náhle se celé hejno vran leká, zvedá se a vylétá na mohutný dub na středu pastviny. Hejno čítá asi dvacet kusů, a nejméně pět z nich jsou vrány černé, zbytek šedivky. Dub je ve svahu, ideální bezpečná střelba. Měřím na kmen, je to jednoduché a Leica mi opakovaně ukazuje 436 m. To už mám i vybranou vránu, černou, která sedí na z mého pohledu boční větvi, asi 5 m nad zemí. Bleskově nastavuji korekci propadu střely, pro moji laboraci je to 8 MOA, vítr je neměřitelný, prakticky naprosté bezvětří, a stranová korekce je tedy pouze jeden klik na derivaci. Rovnám zbraň podle vodováhy, utahuji bipod, polohu mám pocitem skvělou a už jen pečlivě usazuji bag pod pažbu. Takhle popsáno to vypadá jako dlouhá příprava, ale je to záležitost několika vteřin. Zvětšení 32x, kříž na středu vrány.
Dunění výstřelu při střelbě vleže je nádhený zvuk, daleko hezčí, než při střelbě v jiných polohách. Ale to, co vidím v ráně v puškohledu překoná všechny libé zvuky. Vrána značí zásah bez ztráty jediného pírka, naprosto bez jakéhokoli pohybu padá strnule jako kámen k zemi.
Jo, mám ji !
Po rychlém pochodu pastvinou do svahu stojím zadýchán, ale velmi spokojen nad nádhernou vránou černou.

Vrána za hranicí 400 m už je opravdu long range.

Obrázek
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod alexis » stř 14. lis 2012 12:56:05

Smekám a gratuluju!
alexis
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 22. črc 2012 11:02:01

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod Choochoo » stř 14. lis 2012 15:19:45

Taky se mi na klavesnici obcas stane, ze se prekliknu a misto na 1 kliknu nahoru na 4 :D ale jinak blahopreji a zavidim hlavne ty pastviny, krasne se to cte a predstavuje ;)
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem.[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo
 
Příspěvky: 117
Registrován: pon 18. čer 2012 16:30:29

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod Pyros82 » pon 07. led 2013 20:31:34

Gratuluji pěkná rána.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.-puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Uživatelský avatar
Pyros82
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 03. led 2013 15:57:56

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod Choochoo » pon 04. úno 2013 8:12:34

Uz je mi jasne, proc zde nepribyvaji pribehy z lovu. Figi si je nechava do myslivosti :D
Pekne pocteni ;)
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem.[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo
 
Příspěvky: 117
Registrován: pon 18. čer 2012 16:30:29

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod figi » pon 04. úno 2013 13:07:05

To ne, mám toho spousty, a spousty zajímavých zážitků. Ve Světě myslivosti vyšly Zimní lišky ( jak na ně ), teď dokončuji ve stejném stylu Jarní lišky, a chystám i další věci. Pro Myslivost také.

Letos mám zatím jen pozorování lišek, a rozhodně zajímavé.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod Tommy » pon 04. úno 2013 14:46:12

Hoši to není normální sundat vránu na 436m. :shock: To nemůže být možný. :D
Tommy
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte 17. črc 2012 20:55:24

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod Choochoo » pon 04. úno 2013 16:06:31

figi píše:To ne, mám toho spousty, a spousty zajímavých zážitků.....

To byla jen narazka na pekne pocteni v myslivosti, kdyby nekdo nevedel, ze tam mas 3 stranky z lovu lisek ;) Zatim jedine 3 stranky ktere jsem precetl. Pekne cteni a i neco k zamysleni ;)
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem.[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo
 
Příspěvky: 117
Registrován: pon 18. čer 2012 16:30:29

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod figi » pon 04. úno 2013 17:42:11

Choochoo píše:
figi píše:To ne, mám toho spousty, a spousty zajímavých zážitků.....

To byla jen narazka na pekne pocteni v myslivosti, kdyby nekdo nevedel, ze tam mas 3 stranky z lovu lisek ;) Zatim jedine 3 stranky ktere jsem precetl. Pekne cteni a i neco k zamysleni ;)


Díky. Budu se snažit napsat další.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

Re: Příběhy z lovu

Příspěvekod figi » pon 04. úno 2013 17:47:29

Tommy píše:Hoši to není normální sundat vránu na 436m. :shock: To nemůže být možný. :D


Bylo bezvětří, takže to zase až tak hrdinský čin nebyl. Ale dobrá rána.
Předtím jsem střílel vránu na 403 m s 243W, ve větru s poměrně velkou opravou a to bylo podstatně lepší - cením si toho víc. U těchto malých cílů je nejdůležitější naprosto přesně změřit vzdálenost. Dub mi pomohl k naprosté jistotě.
Jinak s 243W hřivnáči přes 300m běžně i ve větru. A věřím, že to postupně bude i dál, myslím je reálné ( podle výsledků na terči ) lovit vrány tak do 600 m za dobrých podmínek.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

PředchozíDalší


Zpět na Lovectví




Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Český překlad – phpBB.cz