životnost hlavně

vše o loveckých kulových zbraních

životnost hlavně

Příspěvekod jezevcik » úte 26. čer 2012 10:09:39

Mám dotaz kolik vydrží hlaven výstřelů při pravidelném čištění , jedná se o ráži 243W .Dík.
jezevcik

Re: životnost hlavně

Příspěvekod figi » úte 26. čer 2012 11:45:05

Nelze dát přesnou odpověď.
První důležitou věcí je to, co vlastně znamená životnost hlavně. Já bych ji velmi jednoduše definoval asi tak, že živornost hlavně je dána jejím opotřebením a my ji poznáme jako zhoršení rozptylu. Pokud rozptyl dosáhne či překročí tebou akceptovatelnou hodnotu, je hlaveň na konci svého života - proto používáme výraz životnost.
Opotřebení hlavně má mnoho příčin.
První a základní parametr určující životnost je použitý materiál. Výrobci hlavní jsou v podstatě jen dvojí, a to zbrojovky vyrábějící zbraně a hlavně si vyrábí sami ve své výrobě, a specializovaní výrobci hlavní, jako je Lothar Walther, Lilja, Krieger, Shilen, Border a mnoho dalších. U zbrojovek je velké riziko použití nekvalitních materiálů, v dnešní době ve snaze o co největší úspory se řídí především cenou materiálu a pokud materiál pro výrobu hlavní splní pevnostní požadavky, není důvod ho nepoužít. Ale pevnost materiálu sama o sobě nestačí, materiál musí být velmi odolný i na vysoké teploty, erozi velmi rychlých plynů atd. Právě specializovaní výrobci používají obvykle lepší materiály.
Další důležitým parametrem je přesnost výroby, která sice má vliv především na přesnost střelby, ale nepřesnosti v souososti komory a vývrtu, nekonstatním stoupání drážek apod. se negativně podílí na životnosti.
Kvalitní hlaveň má všechny předpoklady pro vyšší životnost.
Dalším předpokladem je správné zaběhnutí nové hlavně. Tento proces má co nejvíce vyhladit všechny rýhy a škrábance z výroby, včetně nepatrných otřepů na hranách polí u třískově obráběných vývrtů. Cílem je zamezit usazování mědi a spalin (karbonu) v těchto místech a zamezit nadměrnému opotřebení vlivem těchto tvrdých usazenin. Samozřejmě má i pozitivní vliv na přesnost.
Čištění hlavně má vliv na její životnost, ale musí to být vyčištění, kterým odstraníme opravdu všechny nečistoty včetně mědi. Jsem přesvědčen, že je to možné pouze jejich chemickým rozpuštěním.
Největší vliv na životnost má ale ráže, v jaké je hlaveň komorována. Jsou ráže, u kterých je životnost hlavně udávána ve stovkách výstřelů. Prakticky nikdo bohužel neuvádí zhoršení rozptylu. Ráže s velkoobjemovou nábojnicí a vysokými rychlostmi střely opotřebí hlaveň velice rychle.
Velký vliv na životnost má také použité střelivo. Konkrétně u ráže 243W se díky tomu může životnost pohybovat v rozmezí 1000 až 3000 ran i více při zachování rozptylu subMOA.
Těch 1 000 ran je asi můj případ používání velmi rychlých navážek s těžší střelou a velkým objemem prachu.
Nejvíce namáhaný je přechodový kužel, který se vypaluje a díky tomu postupně dochází k nerovnoměrnému zaříznutí střely do drážek a to je nejčastější faktor limitující přesnost a tím i životnost. Přechodový kužel je proto nutné velmi dobře čistit. U kvalitních hlavní se po opotřebení přechodového kužele hlaveň zezadu zkracuje o cca 2-2,5 cm, vyřízne se znovu komora a hlaveň dál výborně střílí. Někteří tento proces i opakují. Z toho je vidět, že vlastní vývrt se opotřebí proti přechodovému kuželu velmi málo.
V každém případě není nutné se nějak zvlášť životností hlavně stresovat. Pokud dáme hlavni dobrou údržbu a nepřehříváme ji nadměrným počtem výstřelů za sebou, udělali jsme co jsme mohli. U loveckých zbraní klasických ráží k "vystřílení hlavně", to znamená opotřebení střelbou nedojde, nutnost výměny hlavně je obvykle jen důsledek nedostatečné nebo žádné údržby.
figi

Příspěvekod jezevcik » úte 26. čer 2012 13:18:07

Dík za odpověd,ja se lekl Tvého příspěvku,že 243 používáš jen na lov .Moje zbran ma za sebou 450 ran celkem. Střílím cca 200 ran ročně papír a lov tak jestli mám zvolnit :D stáří zbraně 2 roky
jezevcik

Příspěvekod figi » úte 26. čer 2012 20:13:55

Po začátcích střelby s CZ 550 Varmint v ráži 243W jsem byl nadšený přesností a zároveň jsem s ní dost střílel. Samozřejmě jsem myslel na opotřebení hlavně, a když se mi naskytla možnost velmi výhodně koupit CZ 550 Sniper v ráži 308W, tak jsem neváhal a zbraň koupil jen na trénink. Ráže 308W je známá nejen dobrou přesností, ale zejména velkou životností hlavně. Také ji nešetřím, a od té doby obě mé 243W používám pouze na lov a pravidelné kontrolní rány. I tak je to poměrně hodně ran, s ráží 243W asi 150 - 180 ročně. Hlaveň CZ 550 Varmint už to má stejně s velkou pravděpodobností za sebou, dostala dost zabrat hlavně testováním různých, i značně přetlakovaných navážek. No, dostane hlaveň LW.
figi

Příspěvekod Tommy » úte 17. črc 2012 21:03:13

Teď řeším podobný problém s moji starou ZKK 601, mám pocit,že není schopna přesně střílet s jiným patronem než od SaB a vypadá to,že je hlaveň už u svého konce.
Tommy

Příspěvekod Petřík » pát 27. črc 2012 11:51:04

Dnes na stránce http://bulletin.accurateshooter.com/2012/07/handy-excel-formula-predicts-useful-barrel-life/ vyšel krátký článek o životnosti hlavní. Zároveň je na stránce odkaz na "excelovský soubor", který počítá životnost podle zadefinovaných údajů.
Hltám všechny informace ohledně střelby na delší vzdálenosti. Omlouvám se za svoji "nenažranost"!
Petřík

Příspěvekod figi » pát 27. črc 2012 12:00:01

Tohle jsem si kdysi také počítal, a s mými loveckými navážkami jsem měl životnost u 243W 1000 ran, u 308W 2400 !!! ran. Pak jsem na to furt myslel.
Dnes už se tím netrápím, těším se na novou hlaveň.
figi

Příspěvekod Kodiak1 » stř 26. čer 2013 14:31:37

To jsem rád, že jsem našel tohle téma.

O víkendu se mi stalo, že když jsem byl u kamaráda (který je mimochodem i výrobcem škrabaných hlavní a z vlastní zkušenosti mohu říct, že hlavní opravdu velmi dobrých) a on mi řekl, že měl nějaký nemilý rozhovor s jedním ze svých bývalých zákazníků. Tomu zákazníkovi dělal hlaveň ráže .308Win a on s tou puškou jezdí střílet na kilometr. V tom telefonátu krom všech těch impertinencí okolo, které si jako domněle poškozený zákazník nemohl odpustit, tak řekl, že po cca dvou tisících ranách ta flinta přestává střílet (předpokládejme, že přesnost už není podle očekávání). Kamarád se mu snažil vysvětlit, že když jezdí střílet na kilometr a má na to laborované náboje (jednoduše je má nasypané co snesou), tak že nemůže očekávat, že mu ta hlaveň vydrží do konce života a 2 000 ran je odpovídající počet. Zákazník se však ohání nějakou teoretickou "normou", že hlaveň má vydržet 10 000 ran - normou, kterou mu řekl nějaký "odborník" ve zkušebně. Je jasné, že je to blábol, ale otázka zní jinak - Jak mu vysvětlit, že očekává od hlavně nesmysly při způsobu, jakým je používána?
Kodiak1

Příspěvekod Choochoo » stř 26. čer 2013 16:00:07

Taky jsem na http://www.6mmbr.com objevil excel co jsem hodil Petřík a neni to uplne mimo mu neco takoveho predat i s odkazem. Nekde mam snad i nejakou tabulku s zivotnosti dle raze, teda mel jsem nez jsem zalil pred tydnem notas sklenici vody :D
Jak pise Figi, je to tak akorat na to se stresovat. Nez jsem koupil 243, tak jsem si rikal ono to prd vydrzi, ale nova hlaven bude jiste chodit i lepe jak tovarni s ta krasna pohodova strelba ;)
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem.[figi]
Choochoo

Příspěvekod honzaaa » stř 26. čer 2013 21:14:56

Tak se také připojím. Mám kulovnici v ráži 308 w a taky jezdím střílet na 1000m a náboje mám nasypané co to dá. Píšu si pečlivě každou ránu a ted jsem na čísle 7320 výstřelů a přesnost je pořád vynikající . Hlaven je lothar walther. Těch 10 000 ran ta hlaven možná nevydrží v té přesnosti co chci já, ale moc jí chybět nebude. Může to být různé kus od kusu, nevím.
honzaaa

Další

Zpět na kulové zbraně

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Český překlad – phpBB.cz