životnost hlavně

vše o loveckých kulových zbraních

Re: životnost hlavně

Příspěvekod Jiskra » čtv 27. čer 2013 0:16:07

Kodiak- tak vysvětli kamarádovi,že to není "horkými" navážkami,ale něco na té jeho výrobě (třeba u toho konkrétního kusu laufu) neudělal dobře.Znám toho majitele co mu odešla hlaveň od Tvého kamaráda. Vím i kdo tu hlaveň vyrobil , tudíž vím kdo je Tvůj kamarád. Mám ze svého Saka TRG víc jak 5000 ran v .308w a právě těmito "navážkami na kilometr" (155gr Scenar V0 900m/s E0 cca 4200 J) a hlaveň je naprosto OK i na kalibr (nedávno jsem ji sám přeměřoval).Sako (zbrojovka) garantuje při dodržování správného čištění garanci 10000 ran se střelivem Sako s nezhoršením precize. Vím od kamaráda s URNY,že mu Sako TRG 22 přestalo dobře střílet po 14000 ranách a to naráz.Originál náboje Sako nejsou žádné čajíčky a jsou pěkně našláplé na tovární náboje. A ten kamarád je pan střelec to mi teda věř. Na té hlavni o které tady debatujeme nedošlo k opotřebení,ale vypadal vývrt tak,že chybí pole hlavně a to není normální. A není to v přechodovém kuželu(který je namáhaný nejvíc),ale až kus za ním. A nečuměli do toho jen okem,ale endoskopem.Něco podobného se děje(dělo) u některých hlavní pistolí Glock ,kde po nepovedené nitridaci u některých kvérů se drolil vývrt(sám jsem takového Glocka měl). Takže buď špatný materiál,nebo tepelné zpracování,případně kombinace obojího.Sám jsem si u Tvého kamaráda chtěl objednat polotovar na jednu ráž(na střelbu do 1500m),která dost "žere" vývrt,ale nebyl schopen mi takovou hlaveň vyrobit dle požadavků a tak jsem zvolil Stainless Lothar Walther a jsem strašně rád za své rozhodnutí a zase o tak moc dražší to nebylo.
Je jednodušší hodit to na uživatele,než přiznat,že se něco nepovedlo. Troufám si tvrdit,že i větší počet ran v těchto navážkách vydrží varmintové hlavně z Brodu.Jezdím po závodech opravdu dost,tak už vím kdo s čím a jak dlouho střílí a v jakých laboracích a kolik mají hlavně za sebou.Žádné hlavni nedělají "horké" navážky dobře,to je jasné asi všem,ale jsou firmy co umí udělat lauf co něco vydrží.
Jiskra

Příspěvekod Kodiak1 » čtv 27. čer 2013 8:45:39

Viditelně jsem neměl všechny potřebné informace - o vypadlém poli jsem nic neslyšel. Pokud na to byl použit endoskop, mohl bych vidět záznam, pokud byl endoskop s elektronickým výstupem. Rád bych to jako metalurg viděl (osobně mne to zajímá). Nemyslím si, že by došlo k odchylce v technologickém postupu výroby, spíš bych to viděl na tu možnou vadu v materiálu (pokud je to tak jak píšeš a věřím že je), i když je to věc, o které taky dost -zrovna u tohohle materiálu- silně pochybuji. Protože při postupu výroby (třískové obrábění), které kamarád používá, se do materiálu nezanáší pnutí, jako je třeba u CZUB (výroba kováním), nebo třeba u Glocka (tam to myslím dělají protlačováním trnu s profilem vývrtu a asi i u LW) . Jediné pnutí je zanášeno při zušlechťování materiálu (zušlechtění materiálu na nějakých 1100 MPa, ale je to pnutí, které se při následné mnoha hodinové stabilizaci vyrovnává) a k tomu dochází rovnoměrně a materiál 15 230 je k tomu vyloženě vhodný a ten materiál používá i CZUB - pokud je mi známo.
Vůbec nezpochybňuji střelecké kvality tvého kamaráda, osobně ho ani neznám a pokud někdo střílí na takové dálky, tak je předpoklad, že o střílení i něco ví.
10 000 ran bez ztráty precize, které garantuje výrobce SAKO, respektive 14 000 ran tvého URNA kamaráda, trochu popírají to, co bylo o životnosti napsáno tady (FIGI, SHIVA na Střelectví) a na místech, kde jsem hledal, ale vyvracet to nebudu, třeba výrobu řeší jinak než ostatní zbrojovky (Materiály, tepelné zpracování, možná i nějaké povrchové úpravy? - proto je tam možná taková cena ;) ) a zkusím se po tom podívat kvůli profesionální deformaci :) . Zatím mi to zní, jako zázrak a jasně zdůvodnitelný důvod, proč si SAKO pořídit ;) .
Mohu ještě znát detaily o střelách a laboracích té "poškozené" osoby? Taky jsem slyšel, že ty laborace nebyly tak úplně "tovární", jak říkáš, ale to ještě prověřím, třeba se nakonec dozvíme, kde je zakopaný pes, nebo si alespoň udělám trochu jasnější obrázek. Jak říkáš, je jednoduché na někoho svalit vinu a vím jak to u střelců chodí (patřím mezi ně). Nechci se nikoho zastávat, ani nikoho špinit, ale bude jistě přínosem, přijít s nějakým resumé, protože každý může tvrdit to svoje a výsledku se nedobereme.

Ps.: Pole chybí jedno, nebo chybí ta pole po celém obvodu? Struktura povrchu byla jako po mezi krystalické korozi, nebo lomová …? V jaké délce?
Naposledy upravil Kodiak1 dne pon 01. črc 2013 7:42:18, celkově upraveno 2
Kodiak1

Příspěvekod Jiskra » čtv 27. čer 2013 12:22:27

Jasně,ale až po dovolené. Teď budu chytat bronz a lelkovat. :lol:

Hezké léto a prázdniny všem!
Jiskra

Příspěvekod Kodiak1 » čtv 27. čer 2013 12:26:31

Jasně, budu se těšit - tohle téma podle mne má cenu k rozšíření povědomí o tom, jak to s životností hlavně je a jaký to má vliv na fungování zbraně, respektive přesnosti střelby a s tím i související postupy k prodloužení životnosti hlavně.

Ps.:
Nejsem si jistý, jestli je dnes lepší chytat bronz nebo olovo a nebo jestli to nevyjde nastejno - ale to je asi jen o přístupu a kvalitě střel ;-).

Užij si dovolenku!
Kodiak1

Příspěvekod Kodiak1 » čtv 04. črc 2013 8:57:21

Dobrý den pánové,

byl jsem požádán Petrem Kunou, abych vložil jeho příspěvek k tomuto tématu. Snažil se o registraci, ale nepovelo se mu to - nejspíš nějaký drobný zádrhel.

Vážený pane Jiskro ,
dovolte abych se do toho, jako výrobce, také vložil. To co jste napsal svědčí o tom, že nejste s problematikou úplně seznámen – vše, co jste vytvořil ve Vašem příspěvku, by se dalo popsat ve zkratce jako „kecy staré Betsy“ a výplod přebujelé fantazie. Věřím taky, že jste nikdy nedržel v rukách pilník a kdyby jste ho náhodou vzal, tak by jste si, s největší pravděpodobností, při snaze o jeho použití akorát ošklivě ublížil.
Teď bych si dovolil pár informací:
Zmiňovaná hlaveň která „přestala“ trefovat po 2000 výstřelech byla vyrobena z mat. ČSN 15 230 s pevností 1000-1100MPa . Tento materiál určitě nemá proč vypadávat a technologie tepelného zpracování je prověřena desítkami let, kdy se tento materiál k výrobě hlavní používá.
Nemyslím si, že Vám váš kolega řekl úplně vše, jak k tomu „vypálení“ hlavně došlo a ani to nikdy neudělá, aby neztratil tvář a nevypadal před střeleckou odbornou veřejností jako blbec. Až do roztrhání těla bude tvrdit, že jeho laborace byly v naprostém pořádku.
Zmiňovanou zničenou hlaveň jsem neviděl, ale s určitostí mohu říci , že materiál není vypadaný , ale vypálený . K vypálení materiálu došlo evidentně používáním špatných laborací střelného prachu a nejspíš i používání nevhodného střelného prachu . Tudíž docházelo k hoření střelného prachu za nábojovou komorou .
Nábojnice .308 Win. je malá a nedá se od ní očekávat nijak zvlášť velkých výkonů , tak se jí musí „trochu pomoci“ a to za cenu rychlejšího zničení hlavně .
Kdyby jste si nechal vyhotovit soudní znalecký posudek , tak ten to jenom potvrdí .
Pane Jikro, ještě Vám posílám odkaz, aby jste si rozšířil své omezené znalosti, je to tam celkem pěkně vysvětlené :
http://www.border-barrels.com/articles/bmart.htm .
Věřím, že příště budete lépe vážit svá slova a nebudete dělat nepodložené soudy.
A to, že jsem Vám nevyrobil hlaveň dle vašeho požadavku, je také účelově zkreslená informace! Vše je o tom, že výroba takové hlavně není jako vyrobit housku, u které je jedno, jestli z těsta udělám tlačenou housku, nebo pletýnku, těstu je to jedno. Na výrobu speciálu dle požadavku je třeba spousta speciálních nástrojů, které někdo musí zaplatit. Cena takových nástrojů je, jak jistě tušíte, rozpuštěná do ceny výrobku. A pokud by cena toho všeho byla dána do ceny jedné speciální hlavně, kde se výroba z nejvyšší pravděpodobností opakovat nebude, tak by jste mne nazval minimálně vydřiduchem. Odmítnutím výroby hlavně dle vašeho požadavku jsme si oba ušetřili práci a zklamání. To vše neznamená, že takovou hlaveň vyrobit neumím .

S přátelským pozdravem Petr Kuna"
Naposledy upravil Kodiak1 dne pon 08. črc 2013 7:56:56, celkově upraveno 1
Kodiak1

Příspěvekod zispo » čtv 04. črc 2013 22:24:49

Zajímaví postřech vírobce. Škoda že sem nechodí přímo střelec a nedal sem navážky a parametry přebíjených nábojů a zaznamenaný počet. Kolega co je na tomto foru na z Lotara přez 5000ran a náboje na sámé hranici. A pokud ho mohu citovat střílí mu to čímdál líp. Za mě je 2000 ran z 308win. málo. Jak jse m psal pokud to nenapíše sám střelec tak je vše z doslechu.
zispo

Příspěvekod lovec » sob 06. črc 2013 13:00:12

Kodiak1 píše: ..... K vypálení materiálu došlo evidentně používáním špatných laborací střelného prachu a nejspíš i používání nevhodného střelného prachu . Tudíž docházelo k hoření střelného prachu za nábojovou komorou .....

.....Petr Kuna

Ehm, ako je to podla vyrobcu hlavni s tym horenim prachu....??
Vkladam dva ilustracne obrazky z QL, jeden zobrazuje vyvin vystrelu, druhy je printscreen modelovej laboracie (takato laboracia je na 1000m stale supersonicka).
Pre utvorenie nazoru postacujuce...

Obrázek

Obrázek

Osobne by som mal doplnujucu otazku:
Co si vyrobca hlavni konkretne predstavuje pod pojmami "špatná laborace střelného prachu" a "nevhodný střelný prach" ?
Pozrel som si stranky firiem Krieger, Shilen, Lilja.....nenasiel som zmienku o dobrych a spatnych laboraciach, takisto nic o nevhodnych ci vhodnych prachoch.
Ale mozno som len zle hladal, tak ma niekto iste opravi.
lovec

Příspěvekod tonny » ned 07. črc 2013 0:07:05

U TRG 22 mám něco přes 7.000 ran, také jsem střílel 1km a zatím v pohodě. Kdysi jsem slyšel o továrním střelci co měl nastříleno přes hlaveň 40.000 ran a nechtěl ji ještě vyměnit, že mu pořád vyhovuje a to by ji nemusel platit. Kluci na závodech mají ze služebních zbraní, co říkali, vystřeleno přes 15.000 ran a nestěžují si. Ale někteří prasáci staří myslivci mají vystřeleno nějakou stovku ran za pár desítek let a z hlavně je šrot. Proč, víme všichni.

Mám Remington Sendero 300RUM, kde se sype jednou tolik prachu pod stejnou kuli jako v 308W, má nastříleno necelých 2.000 ran (také střílela 1km), hlaveň nerez, za komorou je vypálená, lze pozorovat okem v délce asi 7cm jakoby matné pole. Dále vypadá čistě leskle, ústí nepoškozeno a střílí pořád stejně.
tonny

Příspěvekod Kodiak1 » pon 08. črc 2013 8:41:49

Dobrý den pánové,

mám tady další reakci z "pera" Petra Kuny:

Vážení pánové,

pletete tady jablka s hruškami.

Vážený pane Lovec s grafem, z Vašeho vyjádření je poznat, že jste „inkoust z kanceláře“ ;) , no a já mám skoro 20 let praxe v oboru.
Ten graf je hezký a barevný, malým dětem by se určitě líbil.

V praxi je to tak, když má střelný prach v nábojnici vzduchovou mezeru, tak při spuštění zápalky prach zahoří v celé ploše v nábojnici a to je v pořádku. Když je však střelný prach v nábojnici nalisován zamáčknutím střely, aby se ho do nábojnice vešlo víc, tak dojde při spuštění zápalky k částečnému hoření prachu. Toto začne vytlačovat střelu a střelný prach z nábojnice a prach začne hořet až v hlavni. Při této kompresi střelného prachu dochází k agresivnějšímu hoření, k nárůstům tlaků a teplot a tudíž se rychleji vypaluje hlaveň.

Dále dochází k nárůstům tlaku při výstřelu zahřátím střelného prachu ( ponechání náboje v ohřáté hlavni delší dobu ). Toto se používá ve zkušebně při tormentaci , když nejsou tormentační náboje k dané ráži ( náboje se ohřívají na cca 60° C ) .

To jsou základní informace, které by měl vědět každý.

Jsou různé druhy prachů jednosložkové, dvousložkové, různé tvary zrn … a každý prach má jiný průběh hoření a jiný vývin rány.

Životnost hlavní se dá prodloužit třeba nitridací, povrchová tvrdost po nitridaci je 70 HRc .

Třeba puška Falkon .50BMG nebo naše nová puška mod. 4000 v ráži .338Lapua Magnum má nitridovanou hlaveň.
Jestli má Sako povrchově zpevněnou hlaveň to sem nikdo nenapsal.

Petr Kuna

Pár fotek nové pušky model 4000
IMG_0052.jpg

IMG_0053.jpg
Kodiak1

Příspěvekod cerberus » pon 08. črc 2013 22:22:56

Pane Kuna jsou jiné druhy prachů než např.S060-1 , aby střelci museli laborovat na kompresi. Taky jsem zde pochopil ,že nedokážete vyrobit terčovou hlaveň. No a strýc v lese to nepozná on totiž 2tis.ran ani za život nevystřelí. Je na vás jakým směrem se chcete posunout. Střelci vám dali důvěru a po vašem výstupu asi ve vás moc věřit nebudou. Proč vás nezajímají příčiny? Neuvažoval jste o tom,že tam mohla být metalurgická chyba? Každý může chybovat ne? Už jen pro vaší dobrou pověst :idea: .
cerberus

PředchozíDalší

Zpět na kulové zbraně

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Český překlad – phpBB.cz