životnost hlavně

vše o loveckých kulových zbraních

Re: životnost hlavně

Příspěvekod lovec » úte 09. črc 2013 0:16:23

Petr Kuna píše:Vážení pánové,

pletete tady jablka s hruškami.

Vážený pane Lovec s grafem, z Vašeho vyjádření je poznat, že jste „inkoust z kanceláře“ ;) , no a já mám skoro 20 let praxe v oboru.
Ten graf je hezký a barevný, malým dětem by se určitě líbil.

V praxi je to tak, když má střelný prach v nábojnici vzduchovou mezeru, tak při spuštění zápalky prach zahoří v celé ploše v nábojnici a to je v pořádku. Když je však střelný prach v nábojnici nalisován zamáčknutím střely, aby se ho do nábojnice vešlo víc, tak dojde při spuštění zápalky k částečnému hoření prachu. Toto začne vytlačovat střelu a střelný prach z nábojnice a prach začne hořet až v hlavni. Při této kompresi střelného prachu dochází k agresivnějšímu hoření, k nárůstům tlaků a teplot a tudíž se rychleji vypaluje hlaveň.

Dále dochází k nárůstům tlaku při výstřelu zahřátím střelného prachu ( ponechání náboje v ohřáté hlavni delší dobu ). Toto se používá ve zkušebně při tormentaci , když nejsou tormentační náboje k dané ráži ( náboje se ohřívají na cca 60° C ) .

To jsou základní informace, které by měl vědět každý.

Jsou různé druhy prachů jednosložkové, dvousložkové, různé tvary zrn … a každý prach má jiný průběh hoření a jiný vývin rány.......



Zda sa, ze takych Petrov Kunov beha po svete viac. Tento jeho prispevok mi pripomina, ze aj u nas mame jedneho majsterka s dlhorocnou praxou. Ale s nicim inym, len s tou praxou. Akonahle sa obtrie o teoriu, uz je zle, kope okolo seba a vyklada vsetko mozne, len nie k veci.
Najprv tuto majster Kuna zvesela odkazuje kolegu Jiskru na banalny link o sposoboch vyroby hlavni - co ma s predmetnym problemom defektu daneho laufu spolocne.....no, asi najskor nic. Kedze kolegu Jiskru poznam, mimoriadne schuti som sa zasmial pri vytkach na jeho udajnu neznalost. Obavam sa, ze nas mily kolega Jiskra disponuje znalostami a skusenostami, ktore by mohli majstra Kunu prekvapit. Zial, asi len nemilo. No nevadi, je to jeho pohlad na vec, jeho problem.
A teraz, ked som predlozil na ilustraciu modelovy graf priebehu vystrelu (zamerne som zvolil podobnu laboraciu, aku pouziva mnoho strelcov pre strelbu na 1000m z kal. 308W), tak ma nevahal zaradit medzi "inkoust z kanceláře"..... :lol: Zial, ak na tom grafe bola zaujimava len farebnost, dalsia debata moze byt dost tazka, ak nie uplne zbytocna.

Len pre ozrejmenie - strelecka prax hovori, ze aj najbeznejsi sunt znesie tisice ran takto a silnejsie laborovanym strelivom bez straty presnosti a hlavne bez vypadaneho vyvrtu (alebo "vypaleneho" ak je to prijatelnejsie). Konkretne najobycajnejsi, najlacnejsi mozny Remington 700 s varmintovou konturou laufu zniesol bez problemov viac ako 13.000 ran podobnou laboraciou, aku som vyssie v prispevku zobrazil. Pricom ku koncu stale strielal konstantne rozptyly okolo 0,75MOA. Majitelovi to uz nestacilo, vymenil hlaven za novu. Jedna nasa ozbrojena zlozka pred par rokmi menila preventivne laufy na zbraniach SIG, po odstrielanych viac ako 12.000 vystreloch. Zbrane pred vymenou laufov strielali rozptyly max. 2cm/100m/5 ran s fabrickym strelivom. Je x-dalsich konkretnych pripadov z praxe, strelecka verejnost ich dobre pozna (mozno nie majster Kuna), vacsina tychto ludi sa pravidelne zucastnuje na roznych, aj nasich sutaziach. Na zaklade tychto a inych pripadov, kde bola preukazana dostatocna a podla majitelov/uzivatelov aj primerana zivotnost laufov v kalibri 308W, je predsa len prilis silnym kafe take tvrdenie, ze nadmerne opotrebenie laufu a vypalney/vypadany vyvrt po 2000 ranach silnejsimi navazkami je nieco primerane.....

[ironia on]Teiz ma zaujal popis vnutrobalistickeho deja z pera majstra Kunu a zrovna tak ma ohurila aj informacia o deleni strelnych prachov a roznych priebehoch horenia....[ironia off].
Ak mozem poprosit, tak by sa ziadalo doplnit nieco konkretnejsie k tomu, ze ktore laboracie a strelne prachy su nevhodne pre hlavne od majstra Kunu. Zda sa mi totiz, ze informaciu o tom, ze nieco taketo znamejsie firmy svojim zakaznikom "zabudli" oznamit, presiel majster Kuna podozrivym mlcanim.

Rada (mozno aj marketingova) na zaver - Toto je typicka prezentacia postupu ako odradit zakaznikov, namiesto hladania chyby a postupu, ktory by jej opakovaniu v buducnosti zamedzil. A nezabudat na to, ze sa medzi nami pohybuju ludia, ktori disponuju podstatne hlbsimi vedomostami a bohatsimi skusenostami v oblasti presnej vyroby a kovoobrabania, alebo objemom praktickych streleckych skusenosti.
Mna osobne tento pripad zaujal, takze sa nezabudnem povypytovat na detailnejsie informacie. Takisto je asi jasne, ze ked dojde na vymenu niektorej z mojich hlavni, nahradu nebudem hladat u majstra Kunu, ale niekde inde. Len pre istotu. Dvetisic ran je pre mna totiz prilis malo a navyse pouzivam kalibre, ktore su typickymi zrutmi hlavni. No a to este nehovorim o tom, ze pouzivam "uplne nevhodne laboracie a prachy".
lovec
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 16. říj 2012 18:01:27

Re: životnost hlavně

Příspěvekod Kodiak1 » úte 09. črc 2013 8:18:15

Dobrý den střelečtí kolegové,

chtěl bych se zeptat na jednoduchou otázku pana Cerbera a pana Lovce. - Kdo z vás dvou viděl hlaveň toho pana, kterému ta hlaveň "vypadala". Oba? Jeden z vás? Nebo nikdo a rozhazujete tady rukama a předvádíte tady svoje teorie a dojmy? Z jakého důvodu majitel takto poškozené hlavně nereklamoval u výrobce? Přijde mi to v dnešní době zcela normální a každý zákazník má na to právo a nikdo by mu ho neupřel a lespoň by bylo možné zhodnotit důvod poškození!

Lovče, co společného měla informace v grafu k navážkám, které používal domněle poškozený? Jestli jsem to pochopil dobře, jednalo se jen o ilustrační záležitost, tudíž to s tím nemělo moc společného - předpokládám.
Pane Cerbere zeptám se ještě Vás - jákou máte představu o výrobě terčových hlavní a třeba o přesnosti? Co vás vede k domněnce, že Petr Kuna takové neumí vyrobit? Proč si teda od něj nechávají dělat hlavně střelci BR? Snad ne pro to, aby mu udělali kšeft a radost?
Obraz_1.jpg
250m, 8x57JS, Nosler Ballistic Tip (4x)




Takhle střílí moje 8x57JS. Můžete se pochlubit podobnýma nástřelkama? Mám jich víc, jen je sem nedostanu kvůli velikosti. Zatím z té hlavně mám něco málo k 750 ranám a řekl bych, že je to lepší a lepší a hezky si to sedlo.
Jinak pro informaci, firma Grünig + Elmiger považuje hlaveň, která má nastříleno 2400 ran, že není "bezpečná" pro nejvyšší soutěže.
Přílohy
Obraz_4.jpg
250m, 8x57JS, Nosler ACCuBond (5x)
Obraz_2.jpg
250m, 8x57JS, Nosler Ballistic Tip (4x)
Naposledy upravil Kodiak1 dne úte 09. črc 2013 11:47:37, celkově upraveno 1
Kodiak1
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 17. črc 2012 14:53:44

Re: životnost hlavně

Příspěvekod cerberus » úte 09. črc 2013 9:52:03

Kodiak1. pokud to chceš takto Dana K./poškozeného) známe všichni osobně,takže jsme převážná většina viděli problém.Co se týče těch( extrémních laborací) je pravda,že Dan si chtěl jet vystřelit na 1km. do Senice. Jako každý LR střelec jeto takové dogma . On byl tak hloupí ,že tam vystřelil,, 100 kus.střeliva" 65 tréning a 35závod a netušil jakým hříchem se provinil. :o .Je fak ,že v prvopočátku hlaveň pana K.měla excelentní soustřel . Tak Dana oslovil i další kamarád zda by mu přehlavnil jeho Rema,pokud to nevíte Dan je také puškař. Jenže teď je to ve fázi kdy má pušku osazenou hlavní pana K. a má obavi s tím střílet. Tak napsal ,,odborní koj"a on mu odepsal:
Dobrý den pane xxx ,
informace o životnostech hlavní jsou velmi zkreslené , třeba ve střeleckém sportovním svazu mají pušky na náboj 6 mm Br a po 2500 výstřelech dávají hlavně na výměnu . Nebo když budete používat vojenské střelivo tak hlaveň zničíte po 1200 výstřelech .
Výrobci sice udávají životnost hlavně 10 000 výstřelů , ale neudávají jaký má hlaveň rozptil . Hlaveň kterou máte od nás je z materiálu ČSN 15 230 zušlechtěného na 1000 - 1100 MPa , to si můžete změřit tvrdoměrem . Pan Krňanský , kterému hlaveň přestala trefovat laboroval náboje na velké vzdálenosti , tak tam dával rychlý prach aby dosahoval větších výkonů . Tím snížil životnost hlavně . Životnost hlavně prodloužíte pomalejšími navážkami nábojů a třeba molikovanými střelami , molika bude zpomalovat opalování materiálu v hlani . Musíte si to ale vyzkoušet .

Děkuji za pochopení a s přátelským Pozdravem Petr Kuna .
Dnes je to ve fázi ,že se objednává nová hlaveň u LW :idea: To jen kvůli ochotě a zájmu pana K.Škoda ,že neměl zájem se posunout ve své práci...
Uživatelský avatar
cerberus
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 18. říj 2012 18:04:35

Re: životnost hlavně

Příspěvekod lovec » úte 09. črc 2013 10:04:50

Kodiak1 píše:Dobrý den střelečtí kolegové,

chtěl bych se zeptat na jednoduchou otázku pana Cerbera a pana Lovce. - Kdo z vás dvou viděl hlaveň toho pana, kterému ta hlaveň "vypadala". Oba? Jeden z vás? Nebo nikdo a rozhazujete tady rukama a předvádíte tady svoje dojmy? Z jakého důvodu majitel takto poškozené hlavně nereklamoval u výrobce? Přijde mi to v dnešní době zcela normální a každý zákazník má na to právo a nikdo by mu ho neupřel a lespoň by bylo možné zhodnotit důvod poškození!

Lovče, co společného měla informace v grafu k navážkám, které používal domněle poškozený? Jestli jsem to pochopil dobře, jednalo se jen o ilustrační záležitost, tudíž to s tím nemělo moc společného - předpokládám......


V mojom pripade mozes toho pana pokojne vynechat, ja si na nete na tieto saskarne nepotrpim.
Hlaven som samozrejme nevidel.
Reagujem na tvrdenia vyrobcu hlavne, ohladom nevhodnej laboracie, zle zvoleneho prachu, priebehu horenia atd. Na mna ako dlhorocneho strelca a reloadera to vsetko posobi ako pokus o zvalenie viny na vraj prilis silny naboj, alebo vraj nevhodne komponenty. Uz som uviedol, ze nieco taketo najroznejsi renomovani vyrobcovia hlavni nespominaju ani pismenkom. Ci uz na svojich strankach, alebo v nejakom "pribalovom letaku" k svojim produktom. Nemienim tvrdit, ze aj v ten najprestiznejsej firme nedokazu vyrobit nepodarok. Prave kvoli tomu vsak vyznievaju minimalne podivne tvrdenia v zmysle, ze 2k ran a poskodeny/vypaleny/vypadany vyvrt (vyber si najprijatelnejsi vyraz) aj ked silnejsimi laboraciami, je nieco bezne a primerane. Zdaleka nie je.
Co s tym mal spolocny graf? Ilustruje priebeh horenia takejto silnejsej laboracie a poukazuje na tvrdenie vyrobcu, - ktore je podla mna minimalne naivne - ze co podla neho je este normalne horenie (v nabojnici a v nabojovej komore. Inac toto je az brutalne naivne, ani tie najslabsie laboracie fabrickeho strelivo nevyhoria kompletne v nabojnici, dokonale vyhorenie naplne prebieha este vo vyvrte za prechod. kuzelom. Prave preto je najzatazenejsou castou prechodovy kuzel a urcita cast vyvrtu za nim. Ale naco? NACO? opakovat tieto elementarne veci? Zato, ze to niekto nevie? To je jeho problem, nech si dostuduje po veceroch.) a co uz nie. Nemoze predsa ocakavat, ze sa kazdy necha nakrmit niecim takym, co sa tu snazi prezentovat.
lovec
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 16. říj 2012 18:01:27

Re: životnost hlavně

Příspěvekod Kodiak1 » úte 09. črc 2013 10:39:10

Trochu mne zaráží, že publikuješ cizí korespondenci bez dovolení autora, ale budiž, každý máme jinou představu o slušném vychování.
Nicméně v textu jsem nenašel žádný výmysl a ani pochybení, u hlavní s BR přesností to takhle je! Taky nepočítám, že mi hlaveň vydrží s takovou přesností na 10 000 ran (to je do nebe volající blbost) a to jí nehoním přetlakovaným střelivem a nestřílím dál jak na 300m. Když zákazník bude podle mne chtít hlaveň na LR - 1000m a víc, tak nedostane BR přesnost, kterou každý vyžaduje, protože se taková hlaveň musí dělat trochu jinak. Nikdo nevyrobí universál - ani tolikrát zmiňovaný LW, který je u nás, pro mne z nepochopitelných důvodů, brán jako etalon kvality! :-)
Naposledy upravil Kodiak1 dne úte 09. črc 2013 13:26:46, celkově upraveno 2
Kodiak1
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 17. črc 2012 14:53:44

Re: životnost hlavně

Příspěvekod Kodiak1 » úte 09. črc 2013 10:59:49

To Lovec: Šaškárny? Já tomu říkám slušné oslovení.
Omlouvám se, citát udělám takto (nejde mi to vložit normálně) - "Na mna ako dlhorocneho strelca a reloadera to vsetko posobi ako pokus o zvalenie viny na vraj prilis silny naboj, alebo vraj nevhodne komponenty. Uz som uviedol, ze nieco taketo najroznejsi renomovani vyrobcovia hlavni nespominaju ani pismenkom." Já, jako reloader, který je amatér a začátečník, nejsem asi tak technicky na výši jako ty, ale tohle si už snad děláš pr.el ne? Četl jsi někdy o vhodnosti prachu pro jednotlivé ráže? Vždyď to má na stránkách i explosia. :roll: Vím, jak z patrony dostat víc, než za pomocí výrobcem doporučeného střelného prachu a vůbec u tak malé patrony jakou je .308 Win! Doufám, že jsem si to jen špatně vyložil.

Stale mi tu chybí důvod - Proč zákazník nereklamuje "vadnou" hlaveň, proč jí nepošle výrobci k reklamaci? Stále je to káčo dokola, kdo dýl vydrží nesmyslnou a nikam nevedoucí debatu. Přiznám se, že já tolik trpělivosti ani času nemám :( ! Reakci výrobce bych bral spíš jako nastínění jednoho z možných problémů, jak mohlo dojít k údajné závadě. Ale vzhledem k tomu, že ještě neviděl a nemohl zhodnotit tu hlaveň, tak je to jen o dojmech a zkušenostech.
Asi už opravdu nemám sil a trpělivost na tenhle způsob debaty :( !
Kodiak1
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 17. črc 2012 14:53:44

Re: životnost hlavně

Příspěvekod Choochoo » úte 09. črc 2013 13:35:48

Osobne bych vyrobci na reklamaci nic neposlal, pac se ztrati dukaz sporu. Kolega reklamoval mobil, v servisu ulomili kontakt na baterce a reklamci zamitli ze do nej majitel zasahoval. Takze v jeho pripade mel nafotit stav pred odeslanim, coz tady nejde a pak by moc nepomohlo. Pan Kuna odkazoval na to, ze si ma nechat majitel udelat posudek u soudniho znalce, coz se jevi jako idelani reseni. Tady se uvidi jak moc si je majitel jist tim, ze to neni jeho chyba ;)

Je skoda ze se tu neobjevili navazky ktery dotycny pouzival, aby je mohli zkuseni prozkoumat, pripadne nas poucit. Kolik uvadi nedavno uvedeny excel pro uvedenou laboraci 308 zivotnost? jen pro zajimavost. Ikdyz kdo by uvadel dobrovolne pripadny dukaz proti sobe a uvest se da cokoli, ale jestli je to pravda bude vzdy uz vedet jen majitel ;)

Osobne si pamatuji jak se nekde resil problem vypadanych hlavni u CZ550 300WM nebo co to bylo. Hlaven byla vypadane hned po par vystrelech tovarnim strelivem, jestli si dobre vzpominam tak do 200ran. Co tady kontroloval majitel vyvrt drive? Osobne si myslim, pokud by to byla vada materialu, vyroby a vyvrt vypadal, tak by se projevila tato vada na zacatku po par ranach. Jen moje uvaha.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem.[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo
 
Příspěvky: 117
Registrován: pon 18. čer 2012 16:30:29

Re: životnost hlavně

Příspěvekod Kodiak1 » úte 09. črc 2013 14:04:50

V celku s tebou ve všem souhlasím, až na tu ztrátu důkazu sporu, to si myslím, že u mobilu je lehce možné, ale u součásti zbraně to zas tak jednoduché není - to je dost o hubu :)!
Pro mne by bylo ideální mít možnost nahlédnout do střeleckého deníku, vidět střely a navážky ..., pod mikroskopem zhodnotit řez vypadané části hlavně a udělat metalografický rozbor. Protože pokud je chyba v materiálu, což se může stát i u tak ušlechtilého materiálu, který je při výrobě hodně sledovaný. Ale pokud víte, jakým způsobem P.K. vyrábí hlavně, tak si uvědomíte, že problém v technologii výroby nebude. Tepelné zpracování je u tohoto postupu jasně dané včetně stabilizace a k výrobě otvoru včetně vývrtu dochází až po něm.
Hlaveň střílela skvěle a to tu bylo řečeno jedním z oponentů, pokud byl problém v materiálu, který dělala nějaká huť, stále to není chyba na straně P. Kuny. A lze uplatňovat výrobcem hlavně škodu na výrobci materiálu. Ale stále tady musí být co reklamovat!!! Zatím je tady spíš to o jedné tetě, co něco povídala.

PS.: Jako etalon kvality bych bral spíš hlavně od Border Barrels a od Krieger Barrels a to jsou firmy, které dělají hlavně úplně stejně jako P. Kuna.
Naposledy upravil Kodiak1 dne úte 09. črc 2013 14:31:14, celkově upraveno 1
Kodiak1
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 17. črc 2012 14:53:44

Re: životnost hlavně

Příspěvekod lovec » úte 09. črc 2013 14:16:32

Kodiak1 píše:.....Omlouvám se, citát udělám takto (nejde mi to vložit normálně) - "Na mna ako dlhorocneho strelca a reloadera to vsetko posobi ako pokus o zvalenie viny na vraj prilis silny naboj, alebo vraj nevhodne komponenty. Uz som uviedol, ze nieco taketo najroznejsi renomovani vyrobcovia hlavni nespominaju ani pismenkom." Já, jako reloader, který je amatér a začátečník, nejsem asi tak technicky na výši jako ty, ale tohle si už snad děláš pr.el ne? Četl jsi někdy o vhodnosti prachu pro jednotlivé ráže? Vždyď to má na stránkách i explosia. :roll: Vím, jak z patrony dostat víc, než za pomocí výrobcem doporučeného střelného prachu a vůbec u tak malé patrony jakou je .308 Win! Doufám, že jsem si to jen špatně vyložil....( !


Samozrejme, ze si si to spatne vylozil. To, co tu dookola verklikujem, je vyrok vyrobcu hlavne, nie moj. On predlozil informaciu o zlej, prisilnej laboracii a nevhodnom prachu - nie ja. Pozri sa, mne osobne su cele Kunove hlavne ukradnute. Vadi mi vsak to, ze je prezentovany nazor o tom, ze 2000 silnejsich nabojov natolko opotrebuje/poskodi hlaven a tato bude mat viditelne opotrebenie a zhorseny rozptyl. Nic viac, nic menej. Realnych prikladov, ze je to inak mas po sutaziach kopec. Najlacnejsie Remingtony, Savage alebo Howy s beznou, seriovou, fabrickou hlavnou bez problemov znasaju tisice ran vysokovykonnymi laboraciami (stale sa pohybujeme v ramci 308W, ktory spaluje pomerne male mnozstvo prachu a ani zdaleka nepatri k overbore kalibrom).
lovec
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 16. říj 2012 18:01:27

Re: životnost hlavně

Příspěvekod Kodiak1 » úte 09. črc 2013 14:45:27

Stále se bavíme o tom samém? Já se tady nebavím o kovaných šuntech nejhoršího formátu, ale o škrabané hlavni, která je vyrobena především na přesnou střelbu,kterou dnes každý vyžaduje a to bez ohledu na to, jestli střílet umí a k něčemu mu to je, nebo to má jen do flinty, kterou používá jako berlu, když se vrací z poslední leče domů!
Kdyby jsi četl pozorněji, tak to není názor jen P. Kuny, ale i výrobců jako je Border bareels, Grünig a Elmiger a střelců a již jednou zmiňovaných střelců, kterým já nesahám ani po kotníky.
Přiznám se, že jsem slovensky dlouho nečetl a někdy se může stát, že úplně nepochopím obsah textu, za což se omlouvám!
A stále dokola požaduji nějaký hodnotný důkaz o tom, že ta hlaveň byla špatně vyrobená, něco, na čem se tady stále točíte - nějakou jednoduchou reklamaci hlavně u výrobce nebo nezávislé zkušebny, nebo něco!!!

PS.: Čekám na ty nástřelky flintama, které snáší bez problémů tisíce a tisíce ran vysokovýkonným střelivem!
Ono je to především o tom, co kdo považuje za dostatečně dobrý soustřel!
Kodiak1
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 17. črc 2012 14:53:44

PředchozíDalší


Zpět na kulové zbraně




Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Český překlad – phpBB.cz
cron