Standardní kulovnice a LR

vše o loveckých kulových zbraních

Standardní kulovnice a LR

Příspěvekod vesrad » pát 29. čer 2012 22:01:21

Jak vidíte možnosti použití standardní kulovnice k LR v porovnání varmintovými verzemi?
Uvažuji o koupi další zbraně. Chci něco v 6,5x55SE a v podstatě mi vychází dilema mezi CZ 550 American a Tikka T3 hunter/varmint.
Použití prioritně na lov na +-300m, střelnice jen trénink (žádný taktický soutěže) a případě L4K.
vesrad
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř 27. čer 2012 22:54:15

Re: Standardní kulovnice a LR

Příspěvekod figi » sob 30. čer 2012 6:32:54

S běžnou loveckou kulovnicí, která je v pořádku je to bez problémů. Více záleží na střelivu a nejvíce na střelci.
Těžší zbraň má několik výhod. Jednak se méně projeví střelecké chyby, ale to je v případě T3 Varmint zanedbatelné, je příliš lehký. Varmint kulovnice mají 4 kg a víc, Tikka má jen 3,6 kg. Sám mám v pažbě T3 Varmint závaží o hnotnosti 0,6 kg, kvůli vyvážení, a je to o něčem jiném.
Další výhodou těžší zbraně je menší zpětný ráz vnímaný střelcem, což je pro přesnou střelbu velmi důležité.
Takže tady bych vybíral podle toho, co ti víc sedne, osobně bych preferoval T3 Varmint.
CZ 550 má výhodu lepší spouště a výborné dostupnosti ( i dílů ). A pokud si ji vybereš podle toho, jak chodí závěr, nemá chybu.
A nebo počkat na CZ 557, která má výborný závěr s perfektním chodem, podstatně lepší spoušť než Tikka, tichou pojistku, zatím asi nejlepší pažbu, jak vzhledově, tak ergonomií, a kratší chod úderníku, než Tikka.

Pro L4K je 6,5x55 ne úplně ideální, právě kvůli zpětnému rázu. Maximum je tak 243W. Ale pokud by sis dokázal přebít hodně "pomalé" náboje, tak by to určitě fungovalo.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

Re: Standardní kulovnice a LR

Příspěvekod vesrad » sob 30. čer 2012 11:37:35

Jaký je rozdíl mezi lehkou a težkou hlavní při zahřívání? Kolik která asi unese ran po sobě bez změny přesnosti?

Máš nějaké info o nové CZ? Kdy by mohla být? Zatím je to s jako s Yetim - každý o něm mluví, ale nikdo ho neviděl...

6,5Xx55 Je volba kvůli lovu, L4K je jen doplňkové využití, nemám na to si kupovat .222/.223 kterou použiji dvakrát za rok, a přebíjení není problém.
vesrad
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř 27. čer 2012 22:54:15

Ráže 222-223 Rem

Příspěvekod Petr » sob 30. čer 2012 20:43:55

Dovolím si pochybovat o malém využití rem. ráží. Osobně s 90% k lovu beru CZ 527, 223 Rem - varmint. Dříve byla moji hlavní kulová zbraň v ráži 308W, protože jsem jinou neměl. Nyní ji používám převážně na noční čekanou a hony. Po koupi 527 a zjištění co to umí, neznám lepší kulovnici. Doporučuji, kde se loví převážně škodná a srnčí zvěř. Polní, smíšené honitby. Měli jsme je i v J. Africe, kde se s nimi lovila, bez problému zvěř do velikosti blesbucka.
Petr
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon 11. čer 2012 22:20:14

Re: Standardní kulovnice a LR

Příspěvekod vesrad » sob 30. čer 2012 23:04:30

do polní ano, ale nám se tu motá docela dost černé a v části honitby i vysoká. Proto ta 6,5ka.
Zajímavých ráží je hromada, .308 win je dobrá, mě se třeba hrozně líbí .338 federal, ale to už je trochu jiná káva.
Ale jo to Off topic, tak toho nechme.
vesrad
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř 27. čer 2012 22:54:15

Re: Standardní kulovnice a LR

Příspěvekod figi » sob 30. čer 2012 23:28:35

vesrad
rozdíl při zahřívání - lehká se rychleji ohřeje, a rychleji zchladne. Zásadní rozdíl může být v přesnosti při opakovaných ranách. Střílele jsem se zbraněmi, které i s doslova rozžhavenou tenkou hlavní střílely velmi dobře. Samozřejmě i se zbraněmi, kde to s lehkou hlavní bylo velmi špatné, asi nejhorší byla kulovnice Antonio Zolli v ráži 30-06, kdy po prvních třech ranách byla pravděpodobnost zásahu terče velikosti 30x30 cm na 300m asi 30%. Naopak moje CZ 527 223 s tenoučkou hlavní při jednom šíleném testu střeliva mi po více než šedesáti ranách, doslova rozžhavená střílela stále okolo 0,3 MOA - její běžný soustřel. Takže tohle bude spíše kus od kusu jiné, a nezbyde, než to vyzkoušet. U některých zbraní se projeví posun zásahů, u jiných větší rozptyl, u některých je to bez problémů.
Těžké hlavně také mohou zlobit při zahřívání, ale to nebývá tak časté. Jde jednak o změnu středního bodu zásahu, a také zvětšení rozptylu při zahřátí. Zase je to různé, a u některých hlavní/ráží/střel s může zároveň projevit i znečištěná hlaveň po více, než dvaceti ranách.
Rozhodně ale není nutné se nějak zvlášť bát, obvykle to je dobré, ale samozřejmým předpokladem je plovoucí hlaveň, a uložení pouzdra závěru do pažby musí být v pořádku s dobře utaženými šrouby. A znovu zopakuji, modely Varmint mají vždy lepší předpoklady.

K CZ 557 založím nové vlákno během příštího týdne, ještě sháním obrázek a nějaké podrobnosti. Zbraň jsem držel v ruce, a je to velmi dobré. Budou podle posledních informací k dispozici v září, a po dlouhých rozhovorech o kulovnicích s konstruktérem této zbraně musím konstatovat, že ví, o čem to je a výsledek stojí za to.

Pokud použiješ do 6,5x55 lehlou střelu (do 100gr.) s nízkou rychlostí, půjde to pro L4K. Je to velmi přesná ráže se širokým výběrem střel. Osobně si ale myslím, že v sobě slučuje nevýhody malých ráží i velkých. Takže lehčí střely - 120gr, a vysoké rychlosti na lov.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa



Zpět na kulové zbraně




Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Český překlad – phpBB.cz
cron