Konzervace zbraní

vše o loveckých kulových zbraních

Konzervace zbraní

Příspěvekod Petřík » pát 20. črc 2012 7:35:32

Ošetření zbraní před a po střelbě se již řeší v jiném vlákně, ale co uložení zbraní v trezoru na delší dobu? Mnoho z nás se s tímto problémem za střelecký život nesetká, ale občas se to stane. Já řešil tento problém před několika měsíci, kdy jsem odjel na dlouhou dobu do zahraničí - bez zbraní. Jakým způsobem zbraně uložit do trezoru? Jaké přípravky použít, aby "netáhly" vodu a nedošlo k poškození kovových částí?
Případně jakým způsobem ošetřujete "výstavní" zbraně? Mám na mysli zbraně, ze kterých vystřelíte jednou za rok a více.
Hltám všechny informace ohledně střelby na delší vzdálenosti. Omlouvám se za svoji "nenažranost"!
Petřík

Re: Konzervace zbraní

Příspěvekod figi » pát 20. črc 2012 9:45:30

Nejdůležitější je suchá místnost, ve které je trezor umístěn.
Pro dlouhé uložení se mi osvědčil Konkor 101.
figi

Příspěvekod zispo » pát 20. črc 2012 9:47:45

Jak píše figi Konkor 101 a do hlavně Balistol.
zispo

Příspěvekod Petřík » pát 20. črc 2012 18:00:19

To Zispo: Opravdu se hodí Ballistol na dlouhodobou konzervaci vývrtu? Někde jsem slyšel, že Ballistol po nějaké době začne "táhnout" vzdušnou vlkhost, která je skoro všude. Ale jestli to je informace typu jedna bába povídala, to nevím. Nezjišťoval jsem to, protože Ballistol nepoužívám - zatím.

To Figi: Je nějaký zásadní rozdíl mezi Konkor 101 a WD-40 . Většina lidí okolo mě používá na zbraně WD-40 a Já se s konkorem 101 setkal pouze v železářství, když jsem kupoval výše zmíněné "wédéčko". Nemám tedy žádné informace o složení.
Hltám všechny informace ohledně střelby na delší vzdálenosti. Omlouvám se za svoji "nenažranost"!
Petřík

Příspěvekod figi » pát 20. črc 2012 19:19:50

WD-40 jsem používal několik let. Od chvíle, kdy mi vlivem zatuhlé vrstvy WD-40 přestala fungovat kulovnice zrovna ve chvíli, kdy jsem byl obklopen rudlem černé, WD-40 nepoužívám na nic důležitého, a na zbraně už vůbec ne.
Na netu je mnoho testů odolnosti z hlediska dlouhodobé ochrany. WD je naprosto špatné, konkor prakticky vždy končí na předních místech. Pravda je, že WD při častém opakovaném použití dokáže vytvořit vrstvu, která perfektně zatuhne a velmi těžko se odstraňuje.
figi

Příspěvekod Petřík » pát 20. črc 2012 19:47:04

No, tak to je NEpříjemná novina. Pokusím se na internetu najít testy, ale pokud víš konkrétní stránku, tak ji prosím hoď na "sklo".

Jen tak pro informaci, co je podle odborníků TOP na konzervaci kovových částí? Zejména ploch bez povrchových úprav.

Teď mě napadla jedna varianta konzervace přímo z praxe. Po obrobení kovových částí v průmyslové výrobě se používá ke konzervaci voskovaný papír, který se prokládá mezi obrobky a vše se důkladně "prolije" olejem WD-40 (několikrát jsem se s tím setkal). Pokud by se ze zbraně odstranila pažba, určitě by se daly mechanické části navlhčit olejem (WD-40, Konkor 101,..) a obalit výše zmíněným voskovaným papírem. Ten by mohl trochu omezit vliv vzdušné vlhkosti na kovové části. Tento postup je jen výplod mé fantazie, který by snad mohl fungovat. Výhodu vidím v tom, že se použije větší množství konzervační látky, která nemůže stéci.
Petřík

Příspěvekod precechtel » čtv 11. říj 2012 20:59:38

čištění a konzevace zbraní mně vždy velmi zajímaly a patřím mezi pečlivky - po každé vycházce atd., tak jak šel myslivecký život, vyzkoušel jsem postupně ledacos na trhu. Začínal jsem konzervačním olejem na zbraně, dělala se z něj emulze na čištění, tehdy na brokovnici. Přes Lověnu jsem se dostal k oleji s názvem Armosan, vynikající olej, který není na trhu, autor ani v min. režimu neprozradil složení, zemřel a recept s ním / olej to byl famozní na čištění i konzervaci a dokonce s ním myslivci polévali i oděrky a zranění u psů/. Na vojně jsem čichl ke konkoru, dodnes mně mrzí - byl tehdy v barelech, že sem si ho nedovezl- ten barel domů, měl bych ho dodnes. Před několika lety jsem četl ve Střelecké revue test, kdy zkoušeli několik / pět či sedm/ olejů na zbraně, už si nepamatuji, které to byly, ale zajímavá pro mně věc - ve většině sledovaných údajů obyčejný konkor se umístil max. do třetího místa - konkrétně v rozpouštění karbonu a konzervaci. Ta zkouška na konzervaci se např. prováděla na páscích vyleštěného ocelového plechu vystaveného nejprve venkovní vlhkosti a i agresivním vlivům koroze a po měsíci, dvou třech, se dokumentoval stav jednotlivých pásků plechu, konkor vydržel cca tři měsíce.. Po přečtení tohoto článku jsem si poopravil názor na "obyčejný" konkor, mám jej ve výzbroji stále, hlavně na předběžné vyčištění po střelbě a rozpouštění karbonu. WDéčko je dle mého názoru poněkud suché, hlavní přednost u něj byla, že je parfemovaný a žena mi nebrblala při čištění jako když čistím konkorem, že to smrdí. Balistol je dle mého názoru slušný - na čištění, na kov i dřevo, prověřený wehrmachtem, údajně trochu táhne vlhkost a nehodí se na dlouhodobou konzervaci. V současné době na dočištění po konkoru používám Brunox turbo, hlavně na kulovnici, snad to stačí. Pokud bych měl dlouhodobě uložit zbraň, musí se dokonale zbraň vyčistit opakovaně a pokud se ukládá řádově na měsíce stačí konkor za předpokladu suchého místa. Pokud bych měl zbraň uložit řádově na léta, jedná se zřejmě o mimořádné situace, přemýšlel jsem nad tím, jako včelař bych roztavil včelí vosk a zbraň, či všechny její jednotlivé díly bych ponořil do včelího vosku, poté do krabice a zatavit do igelitu. Opětovné zprovoznění zbraně by proběhlo nahřátím na 70st. Celsia např. v obyčejné kuchyňské troubě, aby vosk stekl. Jako perličku na závěr uvádím, že mám kamaráda, bývalého myslivce, který své zbraně zásadně ošetřoval motorovým olejem M6AD a argumentoval tím, že rozpouští karbony, je levný a stačí to, zbraně měl v pořádku. F.
precechtel

Zpět na kulové zbraně

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Český překlad – phpBB.cz