Ústí hlavně

vše o loveckých kulových zbraních

Ústí hlavně

Příspěvekod Tommy » čtv 16. srp 2012 19:53:38

Zdravím chlapci, nějak mi začala kulovnička rozhazovat střelivo a tak teď přemýšlím jestli tomu není na vině ústí hlavně. Vývrt se optický zdá být v pořádku a tak bych chtěl první nechat ubrat cca 10mm z ústí. Co vy na to a taky mě zajímá, jestli to zkrácení hlavně ze 60 cm na 59cm může mít nějaký vliv na přesnost atd. Jedná se o zkk601 243w.
Tommy

Re: Ústí hlavně

Příspěvekod Petřík » čtv 16. srp 2012 20:04:40

Co znamená rozhazovat? Jaké střelivo používáš (pro zajímavost) a jak to nastalo? Co máš za optiku a jakou montáž? Než začneš řezat hlaveň, zkontroluj střelbou přes mechanická mířidla. Kdysi jsem to měl na "zetce", že najednou se zvětšil rozptyl. Problém byl v povolené montáži. To samé mě potkalo u nové CZ 550, kde mi zhruba po 20 ranách začala "cestovat" optika v kroužkách. Než jsem na to přišel, to bylo nervů.
Hltám všechny informace ohledně střelby na delší vzdálenosti. Omlouvám se za svoji "nenažranost"!
Petřík

Příspěvekod Jiskra » čtv 16. srp 2012 21:40:57

Jak píše kolega,zkontroluj vše co se dá(optika,montáž ,pažba).Pokud není vývrt u ústí vydřený,nebo vyrezlý tak je zkracování zbytečné.Korunka hlavně(zahloubení ústí) se opravuje vícebřitým nástrojem s vodítkem dle průměru vývrtu v polích a je to pro puškaře otázka pár minut (pokud je korunka mechanicky poškozená).Pokud na nic nepřijdeš,tak zajdi za dobrým puškařem ať posoudí stv vývrtu.Ať neuděláš víc škody jak užitku.
Jiskra

Příspěvekod Petřík » čtv 16. srp 2012 22:05:46

Pokud budeš chtít řezat hlaveň, tak najdi schopného puškaře! Na internetu se dá najít video z "emériky", kde to Larry upiluje pilníkem a zabrousí hlavičkou od šroubku. http://www.youtube.com/watch?v=OorpZlG28fI

Osobně bych do toho nešel.

Když strčíš špičku střely od ústí hlavně, tak ti zajede až po nábojnici?
Hltám všechny informace ohledně střelby na delší vzdálenosti. Omlouvám se za svoji "nenažranost"!
Petřík

Příspěvekod Tommy » pát 17. srp 2012 12:20:26

Dal jsem to dnes našemu puškaři a uvidíme. Koukne na to a pak dá vědět. Tuhle kulovnici jsem sdědil po svém otci a odhadem z ní nebylo daný víc jak 400 ran. Ovšem puškař mi dnes říkal,že jestli nebyla pravidelně čištěná,tak v hlavni zvniká po 24 hodinách povrchová rez. Ta při dalším výstřelu působí podobně jako šmigrl,když to ta kule tlačí před sebou a tak moc jsem to čištění nehrotil.

Jinak vzniklo to tak,že po čase mi hlaveň přetala brát winchestery a přesně střílela jen se SaB.
Tommy

Příspěvekod Petřík » pát 17. srp 2012 14:34:58

Sám si napsal, že se vývrt zdá být opticky v pořádku. Kdyby vývrt byl zkorodovaný, poznal by jsi to. Nicméně jsem zvědavý na výsledek práce puškaře, jakou zjistí diagnózu. Zbraň jsem neviděl, ale podle tvého popisu si dovolím tipnou závadu.

Budeš mít něco povoleného (např. montáž), nebo budeš mít utržený kříž puškohledu (co na tom máš za optiku?) a při střelbě silnějším střelivem (v tvém případě Winchester) se to hýbe. Domnívám se, že pokud by byl vývrt natolik zničený, tak by rozhazoval s každým střelivem.

Toto se dá jednoduše ověřit. Střelbou přes mechanická mířidla.

Těším se na vyšetření problému.
Petřík

Příspěvekod figi » pát 17. srp 2012 15:50:42

Tak jsem čekal, jak se to tu vyvine. Petříkovy rady jsou správné.
Nevidím důvod odřezávat z hlavně 1 cm, to by nemělo vůbec žádný efekt.
Pokud je poškozené ústí, a to by bylo vidět, když zbraň střílela dobře, tak stačí opravit jen to sražení a to je vše. Pokud vývrt vypadá opticky dobře, a má jasné drážky, také není důvod žádného zkracování od ústí.
Když se něco začne v hlavni dít vlivem střelby, vždy je to v přechodovém kuželu a to může mít zásadní vliv na přesnost. Pokud je to údržba, tak potom jaká - otěr mosazi ze střel není viditelný a zhorší přesnost.
Může to být šarží střeliva a spoustou dalších vlivů, ale vzhledem k tomu, že Tommy nic bližšího nesděluje ( např jak velké je to "rozhazování" a co to je přesně střílet ), tak více než velmi obecných rad se nedočká.
figi

Příspěvekod Tommy » sob 18. srp 2012 10:43:45

Chlapci zatím díky.Začalo to rozhazovat ve 100 metrech cca 15 cm a SaB okolo 3 cm. Dnes mi přišla sms od puškaře, hlaveň je špatná, tak nechám vyměnit celou hlaveň za Walther W308, ale potřeboval bych vaši radu, jestli tam dát hlaveň 60cm a nebo 65cm. Údajně by to měla být šestidrážková hlaveň s 9-palcovým stoupáním a výměna bude trvat cca 4 měsíce.

Chci s tím střílet max 300 metrů,ale chtěl bych střílet na tuto vzdálenost bez korekce puškohledu. Takže by mě zajímalo, jestli v případě munice Winchester silver tip a onv někde na 180m bude ta delší hlaveň mít plošší balistiku.
Tommy

Příspěvekod figi » sob 18. srp 2012 11:28:41

Šestidrážková hlaveň na 308W ? No, budiž.
Ale co to stoupání 9" ? To tedy nevím, zda bude fungovat.
Navíc, chceš co nejplošší balistickou křivku, takže 65 cm nebo delší, lehké střely do 155 grain, a nadupat je výkonným prachem na max ( spíše až za max ). Stoupání je pro tyto střely vhodné 13", a výborně chodí i se stoupáním 12".
Střílím 155 gr. A-max s úsťovkou 905 m/s, se stoupáním 12". Přesnost těchto střel se stoupáním 9" může utrpět, určitě ale rychlé stoupání sníží rychlost střely a musí se to zase víc našlápnout, což už může být problém, i tak je to na kompresi. Dostaneš se na rychlosti a zpětný ráz 30-06. Propad u mé laborace na 300 m je 4 MOA, což je 4 x 87,3 mm, to je 349 mm. ONV je 189 m, metná vzdálenost +/- 4 cm je 219 m, při nastavení na ONV je propad střely ve 300 m 233 mm. Životnost hlavně se logicky zkrátí.

Samozřejmě se změnou střely a tedy i změnou BC se tyto hodnoty trochu změní. Dál musíš také na kratší vzdálenosti počítat i s účinkem 30-06, a také podlitiny atd.
figi

Příspěvekod Tommy » sob 18. srp 2012 11:35:55

Počkej figi, já nejsem takovej střelec jak ty, takže se spokojim s klasickou tovární výrobou od win. a potřebuji tedy poradit, jaké je optimální stoupání pro toto střelivo a jestli je u Walthera tento typ hlavně dostupný.
Tommy

Další

Zpět na kulové zbraně

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Český překlad – phpBB.cz