Jak zachránit kulovou střelbu v ČR

Technika lovecké střelby, trénink, jak na to

Jak zachránit kulovou střelbu v ČR

Příspěvekod Petr » pon 01. říj 2012 19:53:37

Závodně střílím asi od roku 1995. Za těch 17 let můžu jen konstatovat, že kulová střelba v naši zemi upadá. Proč tomu je? To by mne také zajímalo. O některých možných příčinách vím. Jednou významnou bylo určitě zrušení finanční podpory na CP pořádaných ČMMJ. I když se to nahradilo plněním ve formě nábojů, pro prvních deset střelců, tak dříve se finančně kompenzovalo, pro prvních třicet střelců! Byla to velká chyba zrušit tuto motivační výhodu. Dalším faktorem může být dnešní špatná doba, kdy obyčejní lidé prostě na střelbu nemají dostatek prostředků.
To, že málo střílíme nic dobrého nepřinese. Jen se zhorší naše střelecké schopnosti. O bezpečném zacházení se zbraní raději ani nemluvím. Je to stejné, jako když sedneme po roce do auta a vyjedeme do dnešního provozu. Bude jen následovat jedna chyba za druhou. To samé se bude odehrávat se zbraní. Jen ty následky můžou být horší.
Je s podivem, že v našich honitbách, kde se změnila významně lovná zvěř a s ní i typy zbraní, kterými ji můžeme lovit se dostatečně nerozběhla i kulová příprava. To co v naši zemi funguje, považuji za naprosto nedostatečné v porovnání s brokovou střelbou. Nemám nic, proti brokařům i ja rád střílím na holuby. Ale spousta myslivců v honitbách už doslova nemá na co brokem střelit. Co se týče spárkaté zvěře je to opak. Určitě i broková příprava pomůže připravit dobře střelce, ale jen do jisté míry. Musíme si uvědomit, že kulová střelba se provádí kromě kombinovaných jiným typem zbraní. Jiný způsob míření, veliký dostřel, nemáme možnost využít veliký počet broků k dobrému zásahu. Máme zde jen jednu střelu, která musí být přesně a bezpečně navedena na cíl.
Jestli Vás můžu požádat o Vaše názory, proč kulová střelba upadá?
Kolega Miloš mi navrhl, aby jsem požádal kolegu, který vypracoval dotazník týkající se požadavku na moderní kulové a brokové zbraně, aby připravil podobnou anketu, pro naše myslivce.

Děkuji za Vaši pomoc.
Střelbě zdar
Petr V.
Petr
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon 11. čer 2012 22:20:14

Re: Jak zachránit kulovou střelbu v ČR

Příspěvekod jindra » úte 02. říj 2012 3:45:33

Ahoj Petře. Nejsem optimista a nevěřím v záchranu. Jsme v hlubokém kapital.systému kde se všechno převádí na peníze a mocní tohoto světa chtěj vydělávat. Jak jistě všichni víme,dnes na blbce nenarazíš,takže pochybuji,že někdo uvolní stovky milionů na masovou střelbu a stát,je ten nejslabší článek,protože v pokladně jsou akorát myši a pan Kalousek.Ono teda i za social.systému prachy moc nebyly,ale byla vůle politiků,aby obyčejní lidé uměli střílet z důvodu vojenské připravenosti. Proto vznikla organizace zvaná Svazarm,která zajistila normálním pitomcům jako jsem byl já,vše potřebné zadarmo,nebo za skoro zadarmo. Vybudovaly se kluby střelnice a soutěží bylo jako máku a hlavně masovost ruku v ruce se zájmem i když možná u některých jedinců i s vypočítavosti. Do této organizace stát lil nemalé fin.prostředky a nic nebyl problém. Lidé si chtěli odpočinout po práci a tak se věnovali ,dobrou propagandou nabídnutému ,koníčku či oddechovému sportu. Dnes na to prostě lidem nezbývá ani čas a peníze už vůbec ne. Pro podnikatele jsou dnes střelnice nezajímavé,právě proto,že střílet jezdí jen movitější a vybudování střelnice naráží dnes na mnohá úskalí jako je odlehlé místo tak aby to nerušilo a neohrožovalo a zase to bylo přístupné a byla tam cesta atd. Ono to tady totiž dopadne tak,že postupem času odpadnou ti obyčejní s té masové ještě byválé social.základny.protože prostě noví se moc nerekrutují buď je to nebaví nebo na to prostě nemají a nebo obojí. Takže střelba či lov bude pro úzkou skupinu lidí,kteří si to budou moct dovolit. Broková střelba ještě táhne je to taky tím,že brokových střelnic je podstaně více než kulových a tudíž majitelé na nich pořádají závody třeba za dobré ceny a tak to lidi přitahuje. Broková střelba také není tak náročná jako kulová a střelnice jsou také jednodušší. Takže souhrnem se vracím k začátku mého přízpěvku,že bez movité injekce státu nebo nástupnické organ.jako byl SVAZARM a dnes jsou třeba ČMMJ či ASAT apod. to prostě nepůjde.
jindra
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 23. čer 2012 1:44:12

Re: Jak zachránit kulovou střelbu v ČR

Příspěvekod Petr » úte 02. říj 2012 17:31:50

Jindro na státní podporu zapomeň. Ona nějaká je, ale tu si berou sportovci, kteří provozují olympijské sporty. A tou bohužel lovecká střelba není. Takže je nutné hledat rezervy jinde. A kde by ty peníze měly být? Každopádně v ČMMJ. Jako člen této organizace, který pravidelně přispívám a se mnou tisíce dalších by jsme měli mít určitou výhodu a servis. Neříkám, že nic nedělají, ale z mého pohledu je to málo. A důsledek, je jen úbytek členů. To, že organizují různé soutěže, akce, pro členy, že mají zvýhodněné startovné je pěkná věc. Ale není to motivační. Moje představa, že nabídnou členovi víc. Jak jsem se zmínil v minulosti bylo propláceno cestovné, startovné. Kdo se snažil, tak to čerpal. Část nákladů členského příspěvku by se měla aktivním myslivcům vracet. Jestli se podobná reforma v ČMMJ neudělá, tak nelze zabránit odchodu členů a zániku střeleckých akcí. Ti movití myslivost nezachrání. Spíše naopak. Hlavní tíha byla a bude na těch obyčejných, pracovitých myslivcích. A právě tato početná skupina by se měla podporovat.

Poprosím kolegu Petříka, jestli by nevypracoval podobnou anketu, která by se týkala : Lovecké sportovní střelbě, kulové i brokové.
Chtělo by se pobavit na co se zeptat, aby jsme se dopídili příčiny úbytku soutěžících na střelnicích.

Navrhněte otázky.

Děkuji

PV
Petr
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon 11. čer 2012 22:20:14

Re: Jak zachránit kulovou střelbu v ČR

Příspěvekod vysok » stř 03. říj 2012 9:52:15

Hlásím se do té kategorie obyčejných pracovnitých myslivců, o kterých píše Petr. Jsem v ní asi 15 let. Poslední rok se z ní začínám vymykat tím, že mám zájem o sportovní střelbu a trénuji pravidelně jednou týdně K4M a jezdím po závodech v okolí. Jak to tedy z této pozice vidím: Trénink z malorážky je mi umožněn díky tomu, že mám 2 km od domu 50m střelnici střeleckého klubu, která je každou neděli otevřena pro veřejnost. Je tam možno střílet i z kulovnice do 8mm, ale 50m je dobré tak na nastřelení a občas ověření. Původně jsem začal s K4M kvůli střeleckým návykům, abych mohl prodloužit loveckou vzdálenost z kulovnice v polní honitbě. To se mi zatím nepodařilo, protože to chce trénovat i z té kulovnic dále než na 50 m. Nejbližší střelnice je Světnov - asi 80 km, ale zatím jsem se tam nedostal. Dávám do kupy varminta 223 Rem a pak tam už konečně vyrazím. Co by mne a nejenom mne jako jediného z 20-ti členného sdružení přinutilo střílet tréninkově z kulovnice, jsou povinné kulové střelby - o kterých jsem pouze slyšel že bývaly, a sloužily jako podlad pro vydávání povolenek na srnce. Toto jsem nezažil. Bohužel pro to nejsou podmínky. Ale přikláním se k tomu, že by hlavní aktivizace kulové střelby měla vzejít z ČMMJ - vždyť k tomu má střeleckou sekci. Myslím, že za daného stavu by stačilo začít s organizací více závodů v L4K. Třeba zavést pravidlo aspoň jednou v roce v každém kraji - a zajistit pro to pronájem střelnice. Když se podívám do plánu střeleckých akcí, vycházející v myslivosti, tak odhadem 90% jsou broky, 9 procent malorážka nebo kombinace, a 1% L4K. A věřím, že střelci by se našli. Na K4M se potkávám se stejnými střelci v okruhu 100 km, bez ohledu na jejich movitost či vybavení, prostě je to jejich koníček a čas i peníze si na to najdou. A kdyby byl vidět zájem, může ČMMJ vyčlenit více prostředků i pro tuto činnost, a třeba se někdy v budoucnu dočkáme i výstavby nové kulové střelnice, patřící výhradně myslivcům - krásný sen, co říkáte?
vysok
 
Příspěvky: 117
Registrován: stř 13. čer 2012 8:02:26
Bydliště: Hradec Králové

Re: Jak zachránit kulovou střelbu v ČR

Příspěvekod jarda » stř 03. říj 2012 20:38:31

Ahoj Petře,již roky střílím jak kulové tak i brokové závody. Nejraději mám závody kombinované,ale těchto závodů ubývá,protože se tyto závody organizátorům nevyplácí a taky málo závodníků na tyto závody jezdí. Přitom K4M je závod nejlevnější,všechny ostatní jsou cenově náročnější. Patřím mezi organizátory všech závodů a to jak brokových tak i kulových a zažil jsem při účasti na CP proplácení nákladů na cestovné,proplácení startovného a i proplácení za ubytování při umístění do 30 -tého místa. Teď se účast z části uhradí jen deseti nejlepším. Patřím již mezi veterány,tedy důchodce a kdybych toto střílení rád neměl, tak na závody nejezdím,protože se mezi prvních deset již nemám šanci dostat. A v tom to je, jednak jsou mladí vytíženi prací,finančně zatíženi pujčkami atd. Souhlasil bych s názorem, vždy v první polovině května, udělat povinně nástřel kul.zbraní před zahájením lovecké sezóny,aby nedocházelo k postřelení zvěře a nedohledání. Jsou sdružení,které tento nástřel dělají pravidelně a vlastník honitby dá povolenku jako terč a pokud ji prostřelíš,tak je tvoje a můžeš v jeho honitbě lovit! Nedá se toto nařídit,ale určitě by to bylo dobré. A o zájmu OMSu z mého pohledu není žádný, alespoň u nás, nepamatuji si,že by předseda a nebo člen rady, někdy projevil zájem o tuto střelbu a přišel mezi nás. Dříve byly i nominační závody,kde prvních 15 závodníků z Moravy a Čech bylo nominováno na přebor ČR, tyto závody byly taky zrušeny?? Přitom příspěvky ČMMJ jsou stále vyšší,kam všechny peníze jdou - nevím! Asi jsem Ti neporadil a taky jsem z toho smutný. Nevím, zda anketa pomůže,ale alespoň něco. Držím palce a budu rád ,když nás bude víc.
Sportovní střelbě zdar!
jarda
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 03. říj 2012 20:02:04

Re: Jak zachránit kulovou střelbu v ČR

Příspěvekod figi » stř 03. říj 2012 21:29:43

Zachránit kulovou střelbu ? Nadlidský úkol.
V první řadě jsou tu ekonomické překážky, ale ty lze překonat, a jak už bylo řečeno, malorážka je nejlevnější střílení vůbec. Navíc v době, kdy se naprostá většina lovů odehrává s kulovnicí, je zarážející, že kulových střelců spíše ubývá, a na střelnicích potkávám stále stejné lidi.

Hlavní příčinou je ale lenost a neochota se dobrovolně zlepšovat. Výmluv se vždy najde spousta a logicky znějících.
Potkal jsem spoustu myslivců, mezi nimi i hodně kamarádů, kteří když viděli moje výsledky a střelbu naživo, ihned "vyhrožovali", jak si koupí okamžitě malorážku a začnou se učit. O podporu nemají nouzi, každému rád pomohu a poradím. Nikdo z těch mnoha to neuskutečnil.

Kulová střelba je těžká, s brokovnicí se to nedá srovnat. Možná i to odradí mnohé, nebo prostě jen nevydrží a protože výsledky se nedostavují, nebo jen pomalu, vzdají to.

Povinné kulové střelby nepomohou. Ve dvou sdruženích, kde působím, jsou kulové střelby povinné a nutné pro získání povolenky. Nikdo si dopředu zbraň nezkusí, občas někdo zjistí až na místě, že jeho zbraň je nefunkční. A všichni jsou vždy rádi, že to mají za sebou a na rok pokoj. V dalším sdružení je to dobrovolné, domluvím střelnici a kdo chce, jede. Úplně jiná atmosféra, a každý bez vyjímky dá více, než ty povinné tři rány. Jezdí tak polovina členů, vlastně stále ti samí.

Dnes jsem Petrovi říkal, že cesta by byla možná právě tímto směrem. Třeba uspořádat v každém kraji Den kulové střelby, kam by mohl každý přijet a lidé, kteří ví o čem to je by byli k dispozici, radili, učili atd. Z toho by mohla vzniknout alespoň malá skupina lidí, které by to chytlo, protože dnes už ty zkušenosti není moc kde brát.
Závody co nejvíce přiblížit praktické terénní střelbě, myšlenku Kulový parkurTondy Čecha bych ještě rozvinul, a hlavně nekopíroval slepě Afriku. Jen blázen by šel dnes lovit na větší vzdálenosti bez dálkoměru, nebo anemometru. A třeba : první část - šoulačka s náhle se objevujícími terči až do vzdálenosti 150 m, střelba s holí, trojnožkou nebo z volné ruky ( každý si může zvolit sám, na lov si také volím, jak budu střílet ), další část pohyblivé terče na různé vzdálenosti, a poslední část střelba na větší vzdálenosti až do 500 m, opět libovolně, jako na lovu, kde také udělám vše pro přesný zásah. Žádné gongy, ale std. terče. Zbraně naprosto libovolné, když jdu na lov, také si sám volím podle potřeby, jestli si vezmu jednu za svých sedmikilovek, či lehkou pětikilovou Tikku.
Myslím, že by bylo zase co se učit, a to platí i pro naši kulovou špičku.To by byl zajímavý závod, který by možná našel spoustu příznivců a hlavně by se to vše využilo v praxi.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jak zachránit kulovou střelbu v ČR

Příspěvekod figi » čtv 04. říj 2012 12:11:57

A další, myslím hodně pravdivý názor od Honzy Slavětínského

Kulová střelba není tak akční proti brokovým disciplinám. Brokových střelnic je i víc než střelnic kulových a to souvisí i s větším zájmem lidí a možným výběrem střílené discipliny. Ono v podstatě i na ty brokové závody jezdí stále ti stejní lidé, kteří jsou mezi sebou různě provázaní a v podstatě se znají.
Dávám si otázku, jestli by obyčejní chlapi z MS si občas vyrazili střelit kulí, kdyby měli tu kulovou střelnici za barákem. Obávám se že ani to ne. Kdo si střelit kulí chce a baví ho to, tak si bouchnout jde a kolikrát jede i desítky kilometrů daleko. Nevím, ale troufám si říci, že finanční důvody nejsou hlavním nezájmem lidí. Lidi prachy mají a utrácejí je za blbosti,za akce, za tabák i chlast.
Každá činnost musí mít nadšence. Stačí dva ,tři stěžejní kluky,kteří pro danou věc strhnou pár dalších a vznikne parta,skupinka lidí. Taková buňka.Pokud pracuje,může vytvořit klub. Každý něco dělá a má možnosti a známé,tudíž i něco pro klub sežene vč.sponzorů atd. To je dle mého cesta.
Střílení malorážkou je sice levné, ale není to kulovnice a tréning na kulovou vzdálenost. Právě spousta chlapů si potřebuje ošahat a osvojit si kulovnici.Věřit si ,nebát se rány a věřit i flintě...Ale je v tom i kus lenosti lidí někam jít a to je horší než kdyby se nemohlo a nesmělo.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jak zachránit kulovou střelbu v ČR

Příspěvekod Boci » čtv 04. říj 2012 13:06:21

Nechodí ani když mají střelnici u nosu.Jsem na střelnici od března do listopadu jednou týdně a myslivce tam potkáš tak max jednou za rok,když mu to přestane trefovat.Párkrát jsem je tam zkoušel dostat,aspoň aby si ověřili jak to mají nastřílený,ale z 16lidí ti příjdou 2.
Boci
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 24. črc 2012 23:31:42

Re: Jak zachránit kulovou střelbu v ČR

Příspěvekod krcoun308 » čtv 04. říj 2012 22:17:25

Ahoj všichni. Jsem tu nový, sice jsem registrovaný od začátku, ale zatím nějak nebyl důvod.....

Ale k tématu.
Nedokážu relevantně posoudit, jestli kulová střelba upadá, nebo je na mírném vzestupu, ale přidám několik svých postřehů.
Asi 3 roky jsem vedl střeleckou komisi jednoho nejmenovaného Omsu. Už jen - vedl komisi je úsměvné, protože z údajných asi 5 členů
jsem 3 nikdy nepoznal a de facto jsme vše dělali v dvou lidech.
Začali jsme na zelené louce, okres v té době Nepořádal Žádnou - byť jen jednu střeleckou akci za rok. Vyjma výcviku adeptů o první
lovecký lístek. Už první rok jsme zvládli k4m, brokový dvojboj a třetí závod byl dvojboj 22lr a broky.
Na Omsu byla spokojenost, náklady žádné - podpora naší činnosti nulová, ale občas jsem přinesl do pokladny nějakou korunu zisku.
Za tu dobu nenavštívil nikdo z Omsu žádný, námi konaný závod, prostě dělejte si co chcete a nám je to buřt,
Vydržel jsem tři roky a skončil jsem.

Střílím cca 20 let, brokové (sranda akce) objíždím s otcem od mala, kuličku jsem začal trochu trénovat asi před 5 lety.
Snažím se alespoň ve sdružení provádět nějakou osvětu, všechno marné. Za dvacet let, jsem na střelnici, ať brokové nebo kulové
nepotkal žádného člena ze svého spolku. (krom svého otce)
V současnosti Oms pořádá ročně jednou k4m a jedny broky. Na k4m se nás sice sejde kolem 30ti, ale přes polovinu jsou přespolní kamarádi a
kolegové z jiných okresů. Bez jejich účasti by už akce asi opravdu neměla smysl. Pořádat okresní přebor pro 8 - 10 lidí......

Takže z tohoto pohledu, je zájem obyčejných myslivců skutečně nulový. Výsledky jsou vidět na každý rok na kachnách nebo naháňkách
když tři strýcové páčí závěrem letité kulovnice a nemohou se dohodnout, kam se to vlasně zajišťuje. Snad by pomohly tolik
diskutované povinné střelby, ale český človíček by je stejně dokázal obejít.

Asi k tomu není co dodat, násilím se nikdo k lásce ke zbraním a střelbě nutit nedá, je to diagnoza na celý život.
krcoun308
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 12. čer 2012 21:56:37

Re: Jak zachránit kulovou střelbu v ČR

Příspěvekod figi » čtv 04. říj 2012 22:45:28

A další názor od Radka Chadima

Celou odkazovanou diskuzi jsem nečetl. Ale je fakt, že horší dostupnost velkých kulových střelnic (nebo informovanost o nich) je jistě jeden z důvodů, proč kulová střelba nevzkvéta :-), pač vím, jak se někteří kroutí kvůli střelbách na brokové střelnici, kterých je mnohem více a jsou více po ruce. Já mám od svého bydliště nejbližší stometrovou kulovou střelnici 45 km daleko, což je přes hodinu cesty tam a přes hodinu cesty zpátky, když vezmu střelbu samotnou, tak je to na půl dne hned :-). Takže to není o penězích, ale spíše o čase, a kvůli několika ranám týdně nemá cenu toto absolvovat. O nezájem si občas vystřelit bych se nebál, nebylo by to asi o moc horší než u brokové střelby, i když vzhledem k dražším nábojům by to nebyly desítky nebo stovky ran měsíčně, jako u brokové střelby.
V mém případě bych si párkrát do měsíce vystřelit určitě jel, protože kulová střelba není střelbou jen tak zbůhdarma do nebe :-). Sice bych to z hlediska sportovní střelby jistě nevytrhl, zase vím, jak je to u ostatních zálib člověka - co člověku není podstrčeno přímo pod nos nebo ho k tomu nedotáhne nějaký příbuzný nebo dobrý známý, tak ho to většinou samotného jen tak z ničeho nic nebude zajímat a pak se ta členská základna, ze které pramení nějaké směřování dané činnosti, vytváří nebo hledá špatně.
Tedy kdybych měl střelnici blíže, častěji než jednou ročně bych střílet jistě šel :-), protože kulová střelba má pro mě v danou chvíli větší budoucnost, než střelba broková - spárkaté lovíme více než drobné a v nejbližší době to ani jinak nebude. Malorážkou jak píše Honza se toho moc nacvičit nedá, protože je to vážně o ošahání konkrétní lovecké flinty.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

Další


Zpět na Lovecké střelectví




Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Český překlad – phpBB.cz
cron