K4M

Technika lovecké střelby, trénink, jak na to

Re: K4M

Příspěvekod Petr » pon 28. dub 2014 18:15:03

Včera po CP jsem znovu vyzkoušel 455. Střelba ze stojanu. Stejné střelivo. Trvalo to tři rány než si to sedlo. Pak to šlo do 1 cm. S tím se nedá soutěžit. Kde je chyba? Psal jsem i do zbrojovky. Zatím neodpověděli.
Přílohy
nastřelka - kopie.jpg
Petr
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon 11. čer 2012 22:20:14

Re: K4M

Příspěvekod shootertom » pon 28. dub 2014 21:54:03

Sice se mi toto nestalo u malorážky, ale řešil jsem stejný problém u kulovnice ( CZ 550 ebony. 30.06). První rána mi šla už na 50 m 4-5 cm nad střed. Zkoušel jsem vytírat. nevytírat, čistit, nečistit a nic. Nakonec jsem to 20-30 ran nechal bez čištění a najednou se studená rána ztratila. Po opětovném vyčištění olejem nastal stejný problém.I když jsem to pak vytřel před střílením suchými hadříky snad 50x nezmizelo to. Důvod vidím tedy v tom oleji. Proto jsem si sehnal na doporučení tady z fora tech benzin s lihem a než jdu střílet důkladně vyčistím klidně 15 ti hadříky. Od té doby nemám problém se studenou ranou.
shootertom
 
Příspěvky: 18
Registrován: sob 01. čer 2013 11:21:44

Re: K4M

Příspěvekod Josse » úte 29. dub 2014 12:16:21

Problém se studenou ránou řeším teď taky u 456 a zatím co jsem zjistil tak je to běžný jev který nikdo nedovede pořádně vysvětlit. Takže netřeba řešit (když se nejedná o loveckou zbraň) a asi to ani žádné řešení nemá. Vyskytuje se náhodně u všech zbraní a značek , prostě první rána jde jinam otázkou už je jen o kolik. Co jsem se ptal vyskytuje se jak u našich zbrani tak u Suhl, Ančice i rusáků ...
http://forum.gunshop.cz/takticka-malora-ka-t-ebi-t11310-360.html

To co popisujete na poslední fotce už ale nebude studená rána.
Josse
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 29. lis 2012 20:43:55

Re: K4M

Příspěvekod vysok » úte 29. dub 2014 14:53:14

Po přečtení příspěvku shootertoma jsem si vzpomněl, že když jsem střílel s tehdy novou CZ 453 premium, dělalo mi to take, vždy po vyčištění hlavně olejem. Proto jsem tehdy přestal zbraň čistit, zvlášť po posledním trénínku před místními závody, kde se nepovoluje ani "odmašťovací" ani nástřelná rána. U Anschutz 64 MPR mi to nedělá, do desítky se první ranou vždycky dostanu, Pravda ale je, že neliju olej do hlavně, ale jenom jemně kápnu na špičku textilu na vytěráku, a vytřu potom "do sucha". Benzin s lihem bude na odmaštění ještě lepší, ale nevím, jestli je to vhodné pro malorážku. Někde jsem četl, že malorážkové střelivo je maštěné, a střely si musí "vyjet v hlavni stopu", aby pak střílely konzistentně :?
Také jsem tehdy pozoroval rozdíly mezi použitými oleji - řídký a vzlínavý WD 40 nejmenší vliv, Break free CLP nejvíce. Ten teď používám u kulovnic, a studená rána má výraznou odchylku, 5 I vice cm na 100m. Vždycky je to ale směrem dolů, ne jak popisuje Petr. :(
vysok
 
Příspěvky: 117
Registrován: stř 13. čer 2012 8:02:26
Bydliště: Hradec Králové

Re: K4M

Příspěvekod Petr » stř 18. čer 2014 17:53:26

Dobrý den pane Valchař,

ano, studená rána jde u většiny zbraní nějakou vzdálenost (1cm atd) mimo i u dražších zbraní zvláště po vyčištění . Ovšem když hlaveň je „studená“ nemá svou provozní teplotu a je to pochopitelné. Ovšem po nějakém nástřelu a po třeba 5 -10min. to u zvláště dražších zbraní jako je Anschutz ,FWB,Bleiker nebo Grunig Elmiger se kterými zkušenosti mám já velké osobní by to nemělo dělat. Jsou však pušky těchto výrobců u kterých má každá své charaktetiestické individuální vlastnosti a to je třeba pak vyzkoušet co na ně působí a jaké mazání použít a také zda vyčistit před studenou ránou či nikoliv atd.Každá „chodí“ i jinak. U kdysi mé soutěžní Anschutz která měla 200 000 výstřelů jsem to dělal tak, že jsem si den předem potrénoval pak vyčistil a opět nastřelil 10 ranami a druhý den to bylo beze změn ..
Například můj Bleiker když jsme jej mimořádně nevyčistil tak druhý den o 500km dále na jiné soutěži hned při první ráně šel do stejného místa a to s se mi stalo několikrát. Naštěstí u nás máme nástřelné rány a můžeme hlaveň nastavit do provozní teploty a pak chodí stejně i v soutěži . Pokud udělám přestávku 5 min tak je to beze změn.

Co se týče CZ 455, tak nemám zkušenosti s touto zbraní a tak nemohu s tím nic poradit ale s tím se nebude zřejmě nic dělat. Doporučuji vyzkoušet a zkusit nečistit hlaveň před studenou ránou-.tedy třeba den předem při nastřelovaní vyčistit a pak pár ran vystřelit a nechat to tak jak to je. Třeba to bude lepší. Ale 455 má svůj určitý limit v přesnosti a i v těchto specifických vlastnostech, ale před každou položkou dát jednu ránu mimo to je asi trochu moc což je asi u této zbraně pravidlo. To u vybraných našich systémů zpravidla po tak krátkem čase nedělá.

S pozdravem

M. Varga
Petr
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon 11. čer 2012 22:20:14

Re: K4M

Příspěvekod Vavruch » čtv 31. črc 2014 13:13:42

Zdravím,
studená rána ano, ale hned tři takové úlety, to se mi nezdá.
Zkusil bych otestovat jiné střelivo, každé hlavni sedí něco jiného a někdy trvá dost dlouho, než člověk přijde na to pravé - u malorážných nábojů špičkoví střelci vybírají dokonce i šarže daných sérií, se kterými zbraň střílí nejlíp.
Vavruch
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 24. črc 2014 23:06:19

Předchozí


Zpět na Lovecké střelectví




Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Český překlad – phpBB.cz
cron