VYBER PUSKOHLADU

Puškohledy, použití, zkušenosti z praxe

Re: VYBER PUSKOHLADU

Příspěvekod Petřík » čtv 02. srp 2012 16:18:21

Pokud upřednostňuješ lov černé zvěře (vyhledáváš možnost lovit v noci z posedu do zmíněných 50m), tak zvol Meostara 7x56. Pokud budeš lovit ve dne ostatní zvěř, tak to s tím zvládneš (do 150m je "téčko" dostačující) úplně v pohodě.
Pokud ale je lov černé zvěře zvěře tvoji okrajovou záležitostí, nebo z jakéhokoliv důvodu trávíš v honitbě více času ve dne, tak zvol Bushnell. Bude se ti s ním lépe obeznávat zvěř (pokud s sebou na lov netaháš nějaký dalekohled s větším zoomem). Lov v noci taky půjde, ale nebudeš mít tu zmíněnou lepší světelnost. Můj názor je ten, že pokud s Meostarem uvidíš o 15 minut déle (co je 15 minut strávených na posedu?), tak to může být právě ten rozhodující fakt.
Ono je opravdu těžké radit, co vybrat. Nikdo nezná tvůj způsob lovu lépe než ty sám. Ber to všechno jako informace od lidí, který řešili v minulosti stejný problém. Já jsem Meostára (3-12x56RD) vybíral také poměrně dlouhou dobu a po 2 letech ho prodal, protože mi nevyhovoval.
Hltám všechny informace ohledně střelby na delší vzdálenosti. Omlouvám se za svoji "nenažranost"!
Uživatelský avatar
Petřík
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte 17. črc 2012 4:33:46

Re: VYBER PUSKOHLADU

Příspěvekod vysok » pát 03. srp 2012 8:44:48

To lovec74: Můj první úlovek v životě bylo asi před 20 lety lišče na 240 "metrových" kroků z půjčené kulovnice ZKK 308W s Nikko Stirling 6x40 od švagra, který mne vzal s sebou na čekanou. Ještě větší risk než tvoje "jelenice". K odpvědnému přístupu to mělo nesmírně daleko.
Souhlasím s Petříkem v tom, že ty sám víš nejlépe za jakých podmínek lovíš a chceš lovit, a podle toho si musíš vybrat co ti bude sedět. Osobní preference mohou být diametrálně odlišné. Ty moje ti vysvětlím trošku oklikou. Letos jsem začal chodit na závody v K4M. Chodí tam myslivci, kteří mají staré Zeissy se zvětšením 4x, jeden dokonce nějaký unikát s dvojnásobným zvětšením, a mají srovnatelné výsledky s těmi, co mají 3-9x, nebo 3-12x. Já sám mám na všechny terče zvětšení nastavené na 20x. To proto, abych viděl co nejlépe, kde se mi pohybuje záměrný bod a v jakém místě terče spouštím. Říkám tomu "střelecký komfort". Zatím ty závody nevyhrávám, ale na čelních místech se umísťují střelci s většími zvětšeními než je průměr. Proto i při lovu při dobrém světle a s oporou používám zvětšení 30x. Je pro mne velmi příjemné vidět třeba na 130m kam přesně na srnce mířím a jak ho zasáhnu. Nerad střílím nejisté rány, to si je radši odpustím. Se Seeadlerem 8x56 jsem loni neulovil nic, s Deltou 4,5-30x50 letos 4 srnce. Puškohled zásadně nesundávám, proto jsem s 8x56 nebyl nikdy na naháňce. S variablem 4,5-30x si to teď můžu dovolit, na 4,5x je zorný úhel dostatečně velký. Proto je moje osobní preference variabl s co největším rozsahem zvětšení a s co největším maximálním zvětšením, s co největším objektivem, v nejlepší kvalitě jakou si můžu finančně dovolit. Výsledkem je výše popisovaný "střelecký komfort" a variabilita použití. Howgh :D
vysok
 
Příspěvky: 117
Registrován: stř 13. čer 2012 8:02:26
Bydliště: Hradec Králové

Re: VYBER PUSKOHLADU

Příspěvekod lovec74 » pát 03. srp 2012 16:08:16

dik chlapi za rady, tak ja slusim vzit ten bushnell elite 4200 2,5-10x50 IL a uvidim. Pokud mi nebude sedet, skusim take meostar R1 7x56.
lovec74
 
Příspěvky: 65
Registrován: ned 29. črc 2012 7:24:06

Re: VYBER PUSKOHLADU

Příspěvekod jindra » ned 05. srp 2012 10:24:00

Psal jsem trochu rozs.článek o zkušenostech s vlast. puškohledy,ale bohužel článek mi zmizel v nenávratnu tak jen v rychlosti na noční lov se mi nejvíc osvedčily puškohledy s velkým zvětšením mám zkuš. meopta 6x24,7x50 3-9x42,4-16x44 a 3-12x50 s osvvětl. bodem. S uvedených značek mohu doporučit jen taktik 4-16x44 ato řady ZD s osvětlenou osnovou. Pro noční lov na větší vzdálenosti 100 m a více je třeba nejméně 20x zvětšující puškohled . Co mi je platná světelnost,když to zvíře pomalu ani nevidím nebo tak malé,že nejsem přesně schopen umístnit zásah. Používám nyní Zeiss 6-24x56 a 6-24x72 FL zvlášť poslední model je neocenitelný. Jiný kolega už není schopen lovit a já mám pořád dostatečný výkon na bezpečný zásah, vřele doporučuji. Dříve jsem měl i buschnel elite 3000 3-9x50 optika dobrá problém ale s nastřelením,při změně zvětšení. Mám i deltu titánium 4,5-30x50 docela povedená věcička v levnější třídě, beru poměr cena a užitné vlastnosti,mám jej na 223 rem asi tak rok 300 výstřelů bez probl. Přeji tedy štastnou ruku ve výběru,který je obrovský sám jsem si tím prošel a utratil namalou částku,než jsem našel to co mi vyhovuje prakticky jsem v hledání od revoluce kdy jsem začal nikostirlingem 3-9x40 a došel až k Zeissu. Nikomu nenutím svůj názor,jen konstatuji své zkušenosti myslím ,ale,že 7x50 byť s bodem je na noční lov málo minimum je 12x a výhodou až 24x.
jindra
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 23. čer 2012 1:44:12

Re: VYBER PUSKOHLADU

Příspěvekod Jiskra » stř 15. srp 2012 0:22:40

Jindro nezlob se,ale to si děláš srandu s tím zvětšením na noc.Když dáš v noci tak velké zvětšení,tak ti nejen ztmavne obraz ,ale hlavně se ti rapidně zmenší zorné pole.Tudíž než třeba s tím 20 násobným zoomem najdeš lišku co běží po louce,tak bude dávno pryč.Mám Meoptu ZD 3-12x50,Zeiss 6-24x56 a několik NF,lovím v drtivé většině pouze za tmy na polích.U ZD se mi nejvíc osvěčilo zvětšení 5.Maximální zorné pole a největší světelnost.Mám ulovený kus na 320m na 5 zoom (za tmy).Kdybych tam měl 12,tak bych kus ani na tom poli neviděl.Zeiss 6-24x56 je výborný ve dne,protože se dá při velkém zvětšení obeznávat zvěř,ale na noc je úplně nanic kvůli paralaxe.Velmi těžko se v noci doostřuje a trvá to dlouho a kolikrát ani nejsem schopen tu paralaxu doostřit.Co je ti platné velké zvětšení,když nic nevidíš.A i s malým zvětšením se dá dobře trefovat.
Jiskra
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 11. srp 2012 13:48:44

Re: VYBER PUSKOHLADU

Příspěvekod Kodiak1 » stř 15. srp 2012 7:50:18

Pánové, nezapomínejte na cenovou relaci, ve které by se měla ta optika pohybovat - je to 450Eur! Tak že poznámky o Zeissech a Meoptách řady ZD jsou dost mimo mísu!
Z výčtu možností se mi jako nejlepší volba jeví ta Meopta 7x 56, rozhodně s ní budeš spokojený. Z vlastní zkušeností vím, že při nočním lovu není honba za zvětšením nic platná a na obeznání má každý z nás přece obzorku a co řádně neobeznám, tak na to nestřílím!
Kodiak1
 
Příspěvky: 44
Registrován: úte 17. črc 2012 14:53:44

Re: VYBER PUSKOHLADU

Příspěvekod Jiskra » stř 15. srp 2012 9:06:22

Kodiak1- máš pravdu a souhlasím.Nevyjadřoval jsem se k výběru optiky,ale jen jsem chtěl říct,že ve špatných světelných podmínek je velké zvětšení k ničemu i u velmi kvalitních puškohledů.Nebo mám teda divné oči,ale toto je má zkušenost.Lepší pevné zvětšení 7x56 u kvalitního puškohledu,než variábl se zvětšením až XXX značky noname v kterém nic neuvidím a mechanika stojí zaprd.Za sebe říkám jedno,kupte to nejlepší na co máte.Dobrá puška se špatnou optikou je k ničemu.
Nejde jen o optiku,ale hlavně mechaniku puškohledu.Pokud je nekvalitní optická část,tak nejhorší co se může stát je,že nic neuvidím.Pokud je špatná mechanika,nedrží nástřel a to je fakt průser.
Jiskra
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 11. srp 2012 13:48:44

Re: VYBER PUSKOHLADU

Příspěvekod figi » stř 15. srp 2012 9:58:09

Jindra takto v noci opravdu loví, a velmi úspěšně. S oběma Zeissy, jak 6-24x56, tak i s 6-24x72, obvykle na plné zvětšení.
Jen to potvrzuje individuální využití optiky a hlavně to, že každý by měl volit optiku podle toho, jak vyhovuje jeho očím, a ne podle recenzí.

Proto se v optice velmi špatně radí, protože je to velmi individuální.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

Re: VYBER PUSKOHLADU

Příspěvekod Jiskra » stř 15. srp 2012 12:28:56

Přít se nehodlám,může mu to vyhovovat,ale tvrdit,že na noc potřebuji velké zvětšení,abych to zvíře viděl,je jako tvrdit,že se nedá trefovat s malým zvětšením na velké vzdálenosti.Chlapi střílí na závodech se 4 daleko a velmi přesně(tím nechci říst,že nemám rád velké zvětšení).To je fakt.Že obraz ztmavne i u Zeissu při velkém zvětšení je taky fakt.
O rapidním zmenšení zorného pole se netřeba bavit.Velké zvětšení není samospasitelné.Ale proti gustu... Jinak dělají se puškohledy i s 50 x zoom :) .
Jiskra
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob 11. srp 2012 13:48:44

Re: VYBER PUSKOHLADU

Příspěvekod Petřík » stř 15. srp 2012 13:11:59

Já jsem to tady už napsal několikrát. Každý vnímá pohled skrz optickou soustavu jinak. Je možné, že Jindra dokáže lovit s velkým zvětšením za snížených světelných podmínek a na velkou dálku. Já jsem to s Meostarem na 12x nikdy nedokázal.
Rád bych to ale viděl v praxi, jak to skutečně s tou světelností a lovem je! Na lov.fóru se to před lety taky řešilo. Jeden nejmenovaný člen, který dokázal střílet na opravdu velké vzdálenosti, se dostal do křížku kvůli střelbě mimo úplněk. Bez sněhu atd. . Důvodem byla specifická lokalita, kde bylo světlo z nedaleké průmyslové zóny. Co tím chci říct. V naší honitbě máme jedno pole, které je v porovnání s okolními velice světlé. Na tomto poli, pokud je čerstvě zaseté a suché, lze lovit i bez měsíčku. Jednu čekanou (bez měsíce, zatažená obloha) jsem dokázal na 230m (mapy.cz) v dalekohledu ruské výroby pozorovat lišku, jak hrabe myši.
Věřím, že pokud se v honitbě nacházejí pouze světlá hlína na polích, tak lovit lze. Na posekané louce v době vegetace si to představit nedovedu. Ani při úplňku.
Hltám všechny informace ohledně střelby na delší vzdálenosti. Omlouvám se za svoji "nenažranost"!
Uživatelský avatar
Petřík
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte 17. črc 2012 4:33:46

PředchozíDalší


Zpět na puškohledy




Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Český překlad – phpBB.cz
cron