VYBER PUSKOHLADU

Puškohledy, použití, zkušenosti z praxe

Re: VYBER PUSKOHLADU

Příspěvekod Jiskra » stř 15. srp 2012 13:38:23

to co jsi nakousl je pravda.Jezdím do honitby,která není moc daleko od velkého města a pokud je zatažená obloha bez měsíce,tak se dá kolikrát celkem dobře lovit,protože světelný smog se odráží od oblačnosti zase dolu na zem.Samozřejmě to není jako za úplňku,ale překvapivě není tma jako v pytli.Někdy to prostě jde,jindy ne.Z mé strany jsem k tomu řekl vše co jsem mohl.Ano je to individuální,každý člověk má jiné oči a třeba i oční vady.Ale pak tu jsou fyzikální zákonitosti optických soustav a ty platí pro každého.
Jiskra

Příspěvekod Petřík » stř 15. srp 2012 13:53:52

Já na to mám taky svůj názor. Fyzikální a optické zákony platí pro všechny, bez rozdílu.
Ale pokud Jindra loví v honitbě, kde je z nějakých důvodů (barva hlíny, "světelný smog" z nedalekého města,..) lepší viditelnost, tak věřím. Ale i tak si dovolím říct, že pokud budu mít Meostara 7x56 ve stejnou dobu na stejným místě, tak musí být světelnost lepší - v porovnání s přiblížením 24x

Nemá ale cenu se hádat a řešit nesmysl. Uvedené puškohledy nesplňují uvedenou cenovou hranici a kdybych Já měl možnost, tak bych toho Zeisse 6-24x72 pořídil taky 8-) .
Hltám všechny informace ohledně střelby na delší vzdálenosti. Omlouvám se za svoji "nenažranost"!
Petřík

Příspěvekod jindra » stř 15. srp 2012 20:53:30

Pánové,trochu jsem se naštval.Už se tady přeme o blbostech jako na jiných nejm.forech. Já mám svoji pravdu zatím si stojím a věřím,že i ostátní mají pravdu , Nikomu nic nevnucuji říkám jen své poznatky z lovu pro lidi,kteří zkušenosti nemají a chtěj se něco dozvědět. Dovolím si oponovat tvrzení,že Zeiss 6-24x56,72 je v noci naprd. Měl jsem řadu puškohledů,prošel jsem si za svoji 30 leté lov.praxe puškohledovým vývojem. Začínal jsem nikostirlingem 3-9x40 po revoluci to byl hit, Kolega měl Zeisse 4x32 šli jsme na prasata on neustále tvrdil já nemůžu zamířit a já jsem lovil. Také mě mnoho myslivců tvrdí,že 4x32 Zeiss je vinikající světelnost. Co to ale je světelnost, pro většinu myslivců nic neříkající číselný údaj,který ani není podstatný,duležité je to co vidím v reálu. Samozřejmě,že při velkém zvětšení 24x obraz ztmavne,to snad pochopí malé děcko,ale mě zajímá to,že vidím lovenou zvěř v takové podobě,že jsem schopen přesně umístnit zásah a právě na vzdálenost 150-250 metrů to lze pouze s takovým nebo minimálně 20x zvětšujícím přiblížením . U 56 musím někdy dát 18x či 16 x přiblížení ale 72 v pohodě zvládne dvacítku v podmínkách zmrzlá tráva bez měsíčního svitu. Dělal jsem testy puškohledů za různých podmínek a tak píšu jen to co jsem zjistil. Nevěřící Tomášové ať si dál loví čím uznají za vhodné,ale toto jsou moje výsladky a byl jsem požádán o prezentaci,tak to tady uvádím. Nic víc nic míň. Já mám asi ještě trochu specifikum,mám v pravém oku umělou čočku,neboť roztžená nábojnice v nábojové komoře při výstřelu mi mou čočku poškodila a musela mi být v operována umělá,asi jsem se tehdy znova narodil,ale je fakt,že vidím o malinko jasněji než na oko levé.Opravdu jsem měl mnoho puškohledů od všech meopt počínaje až jsem se dostal k Zeissům. Víte používal jsem scmidt und bender 4-12x42, puškohled jeden z nejlepších co se ostrosti obrazu týká,dal jsem jej fakt pryč kvůli malému zvětšení. Musel jsem na poli dojít k prasatům až na padesát metrů samozř.jak jinak že při špatných světelných podmínkách tj.sníh bez měsíčního svitu,jinak prasata ven z lesa nejdou tak honem,takže jsem se přizp. a teď lovím na potřebnou vzd. bez problému paralaxu si nastavím předem na vzdálenost jakou budu asi lovit,mám svá místa,kde vnadím a kam se dostanu bez problému, aby mě lovená zvěř zjistila, no a když pak se dostanu na vzdálenost jinou, tak případně doostřím,chce to trochu cviku a já stím problém nemám. Lišky mi také couraj po polích většinou,když nesvítí měsíc, a na vzdálenost asi 100-150 metrů bych nebyl schopen žádnou meoptou lišku zaměřit. Věřte nebo nevěřte vyzkoušel jsem klasiky meopty ,6x42,7x50 a var.3-12x50 s bodem do kterého když zasvítí měsíc tak nic nevidíš takže co s takovými puškohledy ani bych je nikomu nedoporučil. Prostě každý loví treochu jinak a podle toho má vybavení. Když svítí měsíc, tak je každý chytrý, to mi stačí Delta titanium 4-30x50 a střelím lišku na dvěstě metrů třicítkou zvětšením, proč ne,ale jakmile měsíc nesvití, já s zeissy zůstávám na posedu a kolegové jdou domů. Mě stačí oschlé pole na jaře oseté kukuřicí,já lovím a kolega nic nevidí tak nevím asi to bude blbým Zeissem,krám jeden....! Říkám ve dne mi stačí 4x zvětšující puškohled a vidím a střílím,ale jen se smrkne tak na louce srnce ani nenajdu a může to být super světelný výkon tak jej vidím v takové velikosti,že nenaměřím. Já když odmáčknu tak si musím být jistý,ale to většina z vás to je jasné,ale já jsem ještě v tomhle puntičkář. Nějaké řeči,dělej teď střílej honem honem ,to na mne není. Zvěř si v pohodě najdu pozorovákem a pak si jí přeberu v puškohledu velkým zvětšením a až mám s jistotou naměřeno tak střílím. Děkuji za pozornost.
jindra

Příspěvekod Petřík » stř 15. srp 2012 22:39:17

To Jindra: Několikrát jsem si přečetl tvůj poslední příspěvek a našel jsem spousty věcí, se kterýma souhlasím. Ale zároveň pár věcí, se kterými si nerozumíme a to bych rád uvedl na pravou míru.

Tvoje zkušenosti s puškohledy jsou opravdu obdivuhodné. Neznám mnoho lidí, kteří by za svůj myslivecký (střelecký) život vystřídali takové množství puškohledů. Tato kategorie - výběr puškohledu, začal na dotaz člena Lovec74. Chtěl poradit s výběrem puškohledu, kdy měl vybrané konkrétní typy a cenový limit byl stanoven na 450 Eur. Postupně jsme se prokousali ke dvěma modelům a poslední (finální) rozhodnutí je na něm.

Znova jsem přečetl celé vlákno a nenašel jsem zmínku o tom, že by někdo tvrdil o zeissu 6-24x56 (72) to ,co jsi napsal v posledním příspěvku (řádek č.3). Že není vhodný na večerní lov. Samotný průměr puškohledu 56mm, nebo 72mm přeci sám o sobě určuje pro použití v noci.A k tomu zeiss! Problém byl v tom, že jsme ti nevěřili s tou velikostí přiblížení.
Já jsem uvedl, že bych tomu věřil v případě specifických světelných vlastností (světelný smog, oschlé pole). Tuto problematiku jsi i ty sám zmínil ke konci tvého příspěvku. Zároveň jsi také zmínil sníh bez měsíčního svitu, což Já považuji za nejlepší možné podmínky k lovu. Pokud je ještě zamračená obloha - pro mě ideál! Ty jsi to uvedl jako špatné světelné podmínky.
Na spoustě fórech lidi většinou tvrdí, že nejlepší světelnost má puškohled (variábl) na zvětšení 4-7 (pokud se bavíme o puškohledech 3-12x50 (56), které jsou velice rozšířené). Proto jsem se opravdu zarazil nad tvojí zkušeností s velkým přiblížením.
Pokud ti to vyhovuje a trefuješ, není co řešit. Já mám třeba zase lepší zkušenosti s puškohledy s pevným zvětšením - na lov v noci.

Řešíme tady kraviny, nemá cenu se dohadovat a přít se. Ber to pouze jako pozastavení se nad tvoji zkušeností, nikdo nikoho nechtěl naštvat. Byla by škoda, kdyby jsme toto nové fórum "zasvinili" dohadováním se, jako ty ostatní.

100 lidí, 100 chutí....
Hltám všechny informace ohledně střelby na delší vzdálenosti. Omlouvám se za svoji "nenažranost"!
Petřík

Příspěvekod figi » stř 15. srp 2012 23:04:16

Světelnost puškohledu není podstatná. Našemu oku je sice "příjemná", ale to neznamená, že vidíme co potřebujeme a co bychom měli vidět.

Tady musím stát při Jindrovi.
V noci sice nelovím, ale za šera a téměř tmy ano - především lišky. Moje zkušenost je, že světelnost je k ničemu. Tady se to tradovalo a ještě traduje dál, a mnoho lovců si nesmyslně kupuje optiku 7x56, 8x56. Nesmyslně proto, že ta světelnost rozhodně není to, co je potřeba pro dobré pozorování za špatných světelných podmínek. Je to výkon za šera, tohle magické číslo už před revolucí Kettner i Frankonia uváděli ve svých katalozích a já na to koukal, co to je.
Další věc je velikost pupily oka - jestliže já ve svém věku mám pupilu cca 5,5 mm, nikdy nemůžu vidět dobře vysoce světelnou optikou 7x50, 7x56, 8x56. Protože tyto mají ten výkon za šera malý, a světelnost nevyužiji. Na tohle mnoho lovců nemyslí, tvrdošíjně si myslí, že tyto parametry optiky jsou na noční lovy nutné, nehledě k tomu, že s přibývajícími lety to bude jen horší.
Velmi důležitá je vzdálenost nočního lovu. Pokud je to 40 m na hromadě, a nebo 150 a více metrů v případě Jindry.
Osobně na lovu preferuji co největší zvětšení, a to i za špatných světelných podmínek. Mám to ověřeno i s poměrně kvalitním pozorovákem Meopta 40x70, ke kterému mám i okulár 25x, ale ten už nepoužívám. Vůbec není na závadu, že je obraz tmavý - kvalitní optika ukáže pěkně detaily. Takže opravdu maximum, těsně aby obraz byl jen černá tma, a chvíli koukat na zvěř a nechat oko přizpůsobit - pak najednou vidím výsady se všemi podrobnostmi, a to ve chvíli, kdy jsem schopen vysoce světelnou optikou s malým zvětšením sotva rozeznat paroží. Tmavé pozadí může být mnohdy výhodou. Zkuste to, většina lidí dělá tu chybu, že se podívá přes velké zvětšení a hned ho mění s tím - je to tmavý. Jen je třeba dát oku čas na akomodaci.
Úzké zorné pole nemůže nikdy vadit, lovím často se zvětšením 32x, zorné pole Sightronu je velice malé a nemohu si vybavit, že bych nějak hledal zvěř - zvednu zbraň, přilícím a mám ji v kříži. Tohle spíše vídám u lidí, kteří nestřílí, nebo střílí jen velmi málo, že v optice "loví" terč.
figi

Příspěvekod jindra » stř 15. srp 2012 23:31:53

Ahoj Petřík,nevím asi si nečetl dost pozorně,ale Jiskra v přísp. 15.8. v 00:22hod v pátém řádku přímo uvedl,že tento typ je naprt z určitých jeho důvodů,které však pro jiného jsou zcela banální záležitostí. Já samozř.vím,kde začalo téma,jen jsem se snažil návést atmosféru rozhodující pro výběr daného typu,již jsem svoje názory sdělil lovci74 v SZ a společně jsme se dohodli co a jak,otom si ale nevěděl,takže omluva,já totiž vlastním deltu a měl jsem i Buschnel elite 3000,který měl výbornou světelnost,ale se zvětšením se měnilo i nastřelení,což bylo nevyhovující. Podmínky pro lov zataženo a sníh jsou i pro mne výborné,nejlepší,když je sníh čerstvě nebo znovu napadený,je větší světlo než za měsíční noci,ale samozřejmě na poli,ale pro běžného myslivce jsou to již ztížené podmínky,proto jsem je taky uváděl. Znám samozřejmě i problém světelného smogu,je výborný. Když je nízká oblačnost nese se po ní odlesk světla od vesnice stovky metrů. Situace se však mění,kdo hodně chodí tak to zná a ví co je ideální,stejně však v tmavých koutech lesa,kde se většinou divočáci drží musí zase nastoupit velké zvětšení Zeissů, pokud chci lovit na vzdálenost 100 a více metrů jinak bych musel dojit na kontaktní vzd.30-50 matrů,proto jsem dal pryč toho schmidt und bendra,kterého bych mu jako s druhé ruky také doporučil,pro jeho vinikající optické vlastnosti a je v té cenové relaci,ale to jsem již psal.
jindra

Příspěvekod jindra » čtv 16. srp 2012 0:11:34

Ahoj Jiskra,zmiňoval si situaci s běžící liškou,já pokud je liška v takhle prudkém pohybu ani nereaguji,protože v noci zásadně nestřílím na rychle pohybujicí se zvěř z důvodu špatného odhadu předsazení a velké možnosti postřelení,ikdyž je to jen liška.Je málo dobrých střelců,kteří to dájí. Samozřejmě jeden z nich je figi,jemuž střeleckému umění se hluboce klaním . Já zkusím písknout a pokud se liška nebo prase zastaví tak střílím. Ještě bych prosil vysvětlit tu situaci,jak píšeš, střelil jsem kus na 320 metrů. Co je to za kus,v noci se loví akorat liška a prase,jestli je to teda ta liška tak to je neuvěřitelný výkon ¨na 5 zvětšení jsi buď fenomenální střelec nebo zázračné dítě já bych na pětku zvětšení za tmy netrefil ani uvázaného slona protože bych jej prostě neviděl na tož abych dokázal bezpečně zamířit.. Promiň,teď jsem si trochu do tebe zarýpal,doufám,že se nezlobíš ale ono je to opravdu hrozně individuální jak to psal pertřík,či figi,budeš se divit,ale já ti to věřím,že máš raději malé zvětšení. Každý má to svoje a proto je taky tolik značek,druhů a podruhů,protože každý chce něco jiného a další se prostě ani nemohou v této škále dopídit k tomu pravému otom to celé je. Já se už snažím něco vybrat 30 let a vidíš pořád nejsem u komce. Pořád se něco vyvíjí co bylo dobré včera dnes již zaostává a to je koloběh,který nikdo nezastaví.
jindra

Příspěvekod Petřík » čtv 16. srp 2012 3:48:31

To Jindra: Máš pravdu, toto jsem nějak přehlídnul.

Měl bych dotaz na paralaxu. Vím co to je, jak se to projevuje atd. . Se snižující se viditelností určitě klesá schopnost nastavit paralaxu správně.
Jakým způsobem paralaxu nastavujete? Změříte dálkoměrem a nastavíte podle čísla na točítku? Nebo podle citu?
Toto téma bude asi trošku obsáhlejší a nemá cenu ho rozebírat v tomto vlákně. Založil jsem nové vlákno http://www.loveckastrelba.cz/forum/viewtopic.php?f=8&t=71#p421 .
Petřík

Příspěvekod Jiskra » čtv 16. srp 2012 9:44:35

Ahoj Jindro,
tak já ti to vysvětlím.Fenomenální střelec nejsem(nevím proč se takhle ptáš,to bych se mohl ptát já tebe,jestli máš fenomenální zrak).Napsal jsem,že Zeiss 6-24x56(který mám) je na noc naprd kvůli paralaxe(a zatím si stojím a ani nevíš jak mě to štve).O Zeissu72 jsem neřekl ani slovo,protože ho nemám(a samozřejmě v něm bude vidět za tmy daleko líp,to je jasné snad všem).Na běžící lišku střílet na dálku nebudu,protože ji netrefím(a to vím o čem mluvím,protože na policejní střelnici se třílí pohyblivé cíle na 300m rychlost pohybu cíle 2,5m/s a poslední 3 závody mám plný počet zásahů,stříleno přes Mildot)přesto bych tu lišku asi určitě minul.Mám výborný dalekohled,dívám se na louku,zahlédnu lišku co přebíha a občas se zastaví,položím dalekohled vemu pušku a zjistím,že přes malé zorné pole a nedoostřenou paralaxu tu lišku nemůžu najít.Ta liška nestojí a nečeká.Při malém zvětšení mám daleko větší zorné pole,vidím líp a pokud nemám paralaxu nemusím nic doostřovat,tudíž jsem daleko rychleji připraven střílet(nebavíme se o vzdálenosti 70m).Na Meoptě ZD 3-12x50 je paralaxa pevná a nemám pocit,že bych netrefoval.Co napsal figi jinde,že zorné pole není důležité,tak s tím já zásadně nesouhlasím.Je to stejně důležitý parametr jako zvětšení,sv.výkon(chcete-li),kvalita mechaniky atd.Pročpak se výrobci asi snaží aby měli dalekohledy a puškohledy velké zorné pole.Za světla je to už něco jiného s tou paralaxou a i zvětšením.Je to můj názor a já vám ho nenutím,klidně ho ignorujte :lol: .Taky mám rád velké zvětšení,ale dokážu střílet i s malým.To jen na vysvětlenou.Pro mě je teď TOP na noční lov Swarovski.Testoval jsem nejnovější generaci a mají to chlapci zmáklé.
Už k tomu dál opravdu nemám co říct,takže dál reagovat nebudu.
Jiskra

Příspěvekod figi » čtv 16. srp 2012 10:06:31

Proto také tvrdím, že ZD 3-12x50 je nejlepší lovecký puškohled z Meopty. Výborný na noc a postačující i na větší vzdálenosti.

Když jsem si po ZD pořídil Zeiss 6-24x56, hrozně jsem se s tou paralaxou za šera trápil. Nastavím ji dnes už i v noci, ale trvá to 3-5x déle, než ve dne.
figi

PředchozíDalší

Zpět na puškohledy

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Český překlad – phpBB.cz