Fomei 6-24x50

Puškohledy, použití, zkušenosti z praxe

Re: Fomei 6-24x50

Příspěvekod figi » úte 02. úno 2016 20:43:39

UŽ JSOU SLUNEČNÍ CLONY !!!

A ještě recenze ze Slovenska :
Zameriavacie ďalekohľady FOMEI 6-24x50 Foreman HTC PRO THD a FOMEI 6-24x50 Foreman HTC PRO THC

Pred pár mesiacmi som dostal od spoločnosti FOMEI na testovanie dva zameriavacie ďalekohľady z ich výrobného programu a to:

- FOMEI 6-24x50 Foreman HTC PRO THD
- FOMEI 6-24x50 Foreman HTC PRO THC

Zameriavacie ďalekohľady majú zhodné parametre a líšia sa len zámernou osnovou, kedy THD má v strede bod a THC kríž. Mojou úlohou bolo zistiť ako spoľahlivo fungujú aj pri používaní silnejších kalibroch. Oba modely sú určené na športovú streľbu a zámernú osnovu majú v MOA. Nedostatkom je že vrchné rameno má iba 2 MOA čo ho trocha vylučuje pre taktické použitie. Podľa môjho názoru by bolo optimálny rozmer 10 MOA, čo by umožnilo prenášanie na väčšie vzdialenosti. Zámerná osnova je príjemne tenká, a neprekrýva ani malý terč, čo platí aj o bodke v kríži THD. Bodka bola veľmi dobrá pri použití kruhových terčov, kde sa vedel strelec veľmi dobre vycentrovať. Pre testovanie padla voľba na zbrane Remington 700 POLICE, kalibru .308 Win, SAKO TRG 22, kalibru .308 Win. na ktorých bol model THD a SAKO TRG 42, kalibru .338 Lapua Magnum, Accuracy Internationale AXMC, kalibru .338 Lapua Magnum na ktorých bol testovaný model THC. Zameriavacie ďalekohľady boli osadené do vylapovanej montáže ERA-TAC a montáže vyrobenej firmou W-A-R. Následne boli dotiahnuté na predpísaný moment a vycentrované pomocou vodováhy. Počas testu bolo vystrelených 450 nábojov kalibru .308 Win. a 270 nábojov .338 Lapua Magnum. Väčšinu nábojov som vystrelil sám, ale z dôvodu získania ďalších názorov som oslovil aj kamarátov strelcov aby mi povedali svoj názor.

Moje prvé reakcie na ponuku otestovať výrobky firmy FOMEI boli trocha rozpačité a nevedel som čo od zameriavacích ďalekohľadov môžem očakávať. Nikdy som so značkou FOMEI nestrieľal ani som ho nevlastnil. O to príjemnejšie bolo prekvapenie na strelnici. Zameriavacie ďalekohľady poskytovali čistý a jasný obraz, ktorý sa nemenil ani smerom k okrajom. Takýto jasný obraz poskytovali v celom rozsahu priblíženia od šesť násobného až po dvadsaťštyri násobné. Počas ideálnych podmienok nebolo nič čo by sa dalo sklám vytýkať, rozdiel nastal keď podmienky neboli ideálne a to najmä keď bol opar alebo hmla. Tu už neboli výsledky tak oslnivé a bol vidieť rozdiel medzi rôznymi optikami. Porovnanie bolo urobené s taktickými optikami zn. NIGHTFORCE, ZEISS, MEOPTA ani v týchto optikách nebol obraz dokonalý ale predsa len lepší. Avšak porovnávame úplne inú cenovú a kvalitatívnu skupinu. Celkovo boli sklá pri zameriavacích ďalekohľadoch Fomei veľmi príjemným prekvapením a nie je nič čo by sa im dalo vyčítať.

Výrobcom zvolené klikanie 1/8 MOA poskytovalo možnosť precízneho nastrelenia. Chod rektifikačných prvkov výškovej a stranovej korekcie bol bezproblémový. Išli príjemne z tuha a bolo jasné či došlo k prestaveniu, čo indikovalo aj typické cvaknutie. Rovnako spoľahlivé ovládanie bolo aj v rukaviciach. Urobil som aj tzv. box test pri som si chcel overiť uloženie v montáži ako aj presnosť rektifikačných prvkov. Rektifikačné prvky po premeraní klikali skutočne toľko ako mali a po korekcii 24 klikov sa zámerný kríž posunul o 3 MOA podľa toho ako som ich nastavil. Pri samotnom teste som strieľal na terče vo viacerých vzdialenostiach a pri každom výstrele bol zameriavací ďalekohľad nastavený na danú vzdialenosť podľa balistických tabuliek. Po dosiahnutí maximálnej vzdialenosti bolo strieľané rovnakým spôsobom smerom k minimálnej vzdialenosti ktorá bola vždy 100m a na túto vzdialenosť boli nastrelené aj zbrane. Čo by som vytýkal rektifikačným prvkom, nebolo označenie na komínoch aký je krok klikania a druhá podstatnejšia vec chýbali mi rysky otočiek korekcie, čo pri uvedenom klikaní 1/8 MOA a vzdialenosti 700m nebolo málo a keď sa strelec pozabudol nevedel koľko má naklikané, ale toto považujem za odstrániteľné bez nejakých problémov keďže tu nejde o konštrukčnú poruchu. Celkovo hodnotím nastavovanie a funkčnosť rektifikačných prvkov ako bezproblémové aj pri použití pušky kalibru .338 Lapua Magnum a častom menení ich nastavení.

Nastavenie paralaxy, ktoré sa nachádza na ľavej strane tubusu. Mala by fungovať v rozsahu od 23m do nekonečna by som hodnotil ako plne funkčné a bezproblémové. Ani pri kalibri .338 Lapua Magnum nedošlo k jej uvoľneniu alebo znefunkčneniu čo by sa prejavilo pri streľbe, keďže sa strieľalo na rôzne vzdialenosti ale stále na ten istý terč aby sa dal vyhodnotiť rozptyl.

Nebudem tu vypisovať technické parametre, ktoré si dokáže každý nájsť na internete alebo u predajcu, ale píšem svoje osobné dojmy z praktického použitia zameriavacích ďalekohľadov. Testované zameriavacie ďalekohľady podľa môjho názoru v teste obstáli na jednotku a okrem malých drobností im nie je čo vytýkať. Pomer cena a výkon je tu viac ako dobrý. Odporučil by som ich začínajúcim strelcom alebo ľudom, ktorý nechcú na začiatok investovať príliš moc peňazí. Osobne sa mi zdajú lepšie ako ich konkurenti v rovnakej cenovej hladine. Ja by som si tento zameriavací ďalekohľad napríklad namontoval na malokalibrovú pušku upravenú na súťaže MaO, kde by sa dali využiť jej kvality a precíznosť klikania 1/8 MOA ale nevidím dôvod prečo ich nemontovať aj na zbrane väčších kalibrov, keďže bez problémov zvládala aj kaliber .338 Lapua Magnum.
Uživatelský avatar
figi
 
Příspěvky: 357
Registrován: stř 06. čer 2012 22:45:03
Bydliště: Česká Lípa

Re: Fomei 6-24x50

Příspěvekod jezevcik » sob 17. pro 2016 4:38:39

20160127_075536.jpg
nemá chybu
jezevcik
 
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 21. čer 2012 23:35:37

Předchozí


Zpět na puškohledy




Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Český překlad – phpBB.cz
cron