30-06 Springfield

náboje, střely, praktické zkušenosti

30-06 Springfield

Příspěvekod dmyslivec » pát 02. lis 2012 10:44:22

Zdravím Vás,
dovolím si založit téma podobné 308ce,ale přesto možná ožehavější - vybrat náboj do 30-06 na srnčí je jistě větší oříšek než do 308ky...
Mám vyzkoušeno po pár kusech (1-2 krabičky) nábojů Lapua Mega 13g a Hornady Light Magnum SST/IB 165gr.
Teď už Hornady dělá o malinko méně výkonnou řadu Supreme (díky prachu prý výkonnější než konkurence,ale o fous slabší než původní lightmagnum).
Ty Hornady se bohužel špatně shánějí a nejsou nejlevnější (vhodnější Interbond skoro 1400,- za krabičku), kdežto Lapua Mega je asi do 900,-
O SB neuvažuji, ale co byste mi poradili jako univerzální do 200m na srnčí a černou zvěř + lišku?
Jeden z tipů by asi byl ještě Nosler Partition. Pokud se tedy nevrátím k Megám (byť už na 200m se musí opriti Hornady trochu přemýšlet,kam to posadit).
Uvítám především tipy od "lovců" co mají některé náboje odzkoušené na zvěři a mohou srovnávat i od zdatných teoretiků co vědí něco o výrobě, přebíjejí nebo některé náboje měřili na hrazdách a podobně...

PS.: pokud by byl super tip na přebíjené střelivo, taky bych se asi nebránil (Brno, Znojmo,Praha,Jihlava,Třebíč...)
dmyslivec

Re: 30-06 Springfield

Příspěvekod hoki » pát 02. lis 2012 12:19:08

To je naprosto individuální záležitost , co názor, to bude jistě jiný typ střeliva ten pravý a budeš tam kde jsi začínal. Před podobným rozhodováním jsem stál před 10 lety, vyzkoušel jsem kdeco, podle názoru druhých to nejlepší, ale výsledky byly velmi různé, zřejmě ovlivněné konkrétními ,jedinečnými podmínkami uloveného kusu zvěře. Co jednou vypadalo , jako to pravé řešení u příštího úlovku to bylo naopak. Nakonec moje hledání a experimentování dospělo do stádia , kdy jsem již jedině používal do své 30-06 střelivo RWS EVO, funguje naprosto přesně jak popisuje výrobce. Předpisový "hříbek " bez fragmentace, přesnost dobrá, účinnost vynikající, mimo ceny bych nemohl tomuto střelivu v podstatě nic vytknout. Každý typ střeliva má v mnoha kritériích svoje + a - , je třeba najít nějaký akceptovatelný kompromis, pro mě je to EVO, pro jiného třeba NP , SST , atd..
Přeji úspěšné hledání dokonalého střeliva, je-li to vůbec možné.
Hoki
hoki

Příspěvekod dmyslivec » ned 04. lis 2012 9:42:13

Dobře, budu trochu konkrétnější, u Nosleru Partition mám trošku obavy o namačkávání špičky.
A co se týká Lapuy, myslím, že za tu cenu je to výborná kvalita a megy 13g mi celkem vyhovovaly, ale co vzít (byť převážně na srnčí) naturalis?
Kdyby se tak těžko nesháněly Hornady, pokračuju asi v Interbondech (hlavně kvůli neskutečný balistice,optoti těžším Megám)...
dmyslivec

Příspěvekod dmyslivec » pon 05. lis 2012 14:56:52

Tak jsem vyřešil dilema mezi přechodem na levnější Nosler partition nebo původní 13g Megu od Lapuy - která se zase moc nehodí na delší vzdálenosti a zůstal jsem u Hornady Supreme, jen jsem vsadil na střelu interbond o hmotnosti 180 grs (používal jsme 165grs). Takže téměř 12g, pořád slušná balistika, nehrozí omačkávání a střela snad slušná (jako dvoujaderné) - nevím co udělá s větším divočákem, ale o slabší srnčí (95% mých úlovků) asi nemusím mít moc strach ani co se týká odcházení, ani poškození. Protože se hůř shánějí a stojí obvykle kolem 1300,- krabička, objednal jsem rovnou dvě krabičky celkem za necelých 2000Kč a vyzvednu si je v Brně jak přijdou... Za chvíli tedy mohu přispět porovnáním Mega 13g / Hornady SST/IB 10,7g a Hornady IB 11,7g. Zkoušel jsem i Silvertip od Winchesteru a ten bych už nechtěl.

Pokud někdo máte zkušenosti s touhle střelou (interbond 180grs) nebo celým nábojem od Hornady, tak se rozepiště...
dmyslivec

Příspěvekod ppeter29 » sob 02. lis 2013 17:17:14

Kedze som poloval 10 rokou s 30-06 Sprg a Hornady SST 11,7 g na skodnu v 2 zbraniach ZKK 600 a potom CZ555 Lux posledny rok aj s SST Superformance 10,69 ak sa nemylim, tam mozem odporucit SSTcko. Mam ulovenych aj 4 srncou a na spolocnych cca 10 prasiat s SST ckom. Obcas to robilo neplechu kedze zmenilo smer v tele zveri. Rok 2012 ulovene 2 ks Srncej - Srnec jeden kus na 8 m ten druhy na 78 m s Superformance po komorovej rane ked som vyvrhoval nemal srdce akoby sa vyparilo. Superformance je riadne delo co sa tyka laboracie.. Ten kopanec uz stal zato. Klasicke SST je velmi presna strela s polimerovou spicou nastreloval som na 140 m v 3 ranovej polozke s vaku sustrel prekrilo 1 eurovka minca. Na skodnu v Springfilde by som volil SST. Momentalne som uz presiel na Sako Superhammerhead. Pred Hornadym Som mal Normu Vulkan
ppeter29

Příspěvekod milan » stř 13. lis 2013 15:11:09

roky jsem lovil s municí pro 3006 - Federal se střelou Nosler Partition. Srnčí, vysokou i černou. Nikdy žádný problém ze strany munice.
milan

Zpět na Lovecké kulové střelivo

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Český překlad – phpBB.cz