Ta naše evropská klasika 7x64

náboje, střely, praktické zkušenosti

Ta naše evropská klasika 7x64

Příspěvekod Jan Franěk » ned 22. črc 2012 13:13:42

Dobrý den.
Co do ní chlapi nabíjíte a s jakým účinkem? Uvítám i zkušenosti s přebíjeným střelivem. A jaký máte názor na ty naše české podlaborované patrony SaB?
Díky za odpovědi.
Jan Franěk

Re: Ta naše evropská klasika 7x64

Příspěvekod figi » ned 22. črc 2012 18:26:04

Lovíš s ní, tak zkus napsat nejdříve svoje zkušenosti, co lovíš a čím.
Pomalé laborace u těchto středních ráží nemusí být zrovna nevýhodou, protože od této skupiny ráží vzhledem k dosahovaným rychlostem továrního střeliva obvykle hydrodynamický efekt většinou očekávat nemůžeme. A pak je důležitá střela.
figi

Příspěvekod Jan Franěk » ned 22. črc 2012 18:34:14

Lovíme s otcem selata, lončáky, srnčí a dančí. Lovili jsme s gecem TM 10,7g. Naprosto nevhodné. Neprostřelovalo to ani selata. Pak rws id classic 11,5g. Zvěř sice krásně barví, ale pak je to buď a nebo. Buď spadne na fleku, případně je do 10metrů od nástřelu, nebo uteče takových 40-50m. A teď jsme začali testovat hornady interlock rn. Ten se zatím jeví nejlépe.
Jan Franěk

Příspěvekod magoda » stř 25. črc 2012 0:37:52

sedmu nevlastním ale nechával jsem kamarádovi nabíjet taky RN a nemuže si je vynachválit!jinak winchester power point mu došly,a už se nevyrábí.to říkal že bylo absolut nejjj ,pokud by jste je někdo někde viděl válet berem jakékoli množství :lol: :lol: :lol:
magoda

Příspěvekod figi » stř 25. črc 2012 17:10:28

Osobně bych v této ráži volil buď levné SB se střelou PTS, nebo Norma se střelou Nosler Accubond.
Pokud přebíjíš, tak SST 162 gr. Ballistic tip 140 nebo lépe 150 gr.
Tebou lovená zvěř patří spíše k menší, nebo malé střední. Ta klade střelám malý nebo velmi malý odpor. Proto je nutné počítat s tím, že zvěř může opustit nástřel a odběhnout i dosti daleko. Proto je nutné volit snadno expandující střely, které si zároveň udrží zbytkovou hmotnost alespoň 60% původní hmotnosti. Střely typu Ballistic tip nebo Accubond nebo i SST/PTS tuto zvěř vždy prostřelí s obvyklou - velmi dobrou a spolehlivou expanzí. Při přebíjení je možné jít i do vyšších rychlostí ( pro tyto staré ráže se výrobci střeliva jistí a nelaborují na vysoký výkon, aby i staré zbraně vydržely ) a pak bych doporučoval pro naše běžné lovecké vzdálenosti Ballistic tip, nebo Accubond, SST/PTS by mohlo už dosti poškozovat zvěřinu.

Rychlostmi a Jouly udávanými jednotlivými výrobci bych se nezabýval, pro zvěř, kterou lovíš je to vždy předimenzováno.
figi

Příspěvekod Choochoo » čtv 02. srp 2012 11:01:28

No me PTS prijdou dosti mekke. Jednou jsem nalezl na snehu po zasahu lisky jen plast roztrzeny az ke dnu a uplne bez olova. Svagr strelil srnce hodne sikmo a ten byl prostrelen a uvnitr uplne na kasi. Strelil jsem s tim pouze jeden kus cerne, cca 35Kg za behu na mekko a musel byt proveden dostrel po dosledu cca 150m. Prase prostreleno. Presnost bez diskuze spickova. Docela vhodna se mi zdala treba Sierra SBT, ale v SaB byla 175gr. hodne pomala. Asi by byla vhodnejsi SBT 150gr, 160gr, coz by mohlo byt neco jako ty Balistic tipy. Oosbne chci zkusit interbondy do 243Win, do 7x64 uvidime.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem.[figi]
Choochoo

Příspěvekod Petřík » čtv 02. srp 2012 12:12:07

Zde je vidět, že v každé ráži se stejný typ střely chová zcela odlišně. Nemám 7x64, ale mám 270Win (což se často považuje za americkou verzi 7x64). Nechci být tedy OT, ale moje zkušenosti jsou zcela odlišné v porovnání s Choochoo.
Používal jsem Hornády SST (150gr) (stejná střela jako PTS od S&B, jen mají červenou špičku) a moc se mi to líbilo! Neulovil jsem s tím desítky kusů, ale všechno zůstalo na nástřelu s minimálním poškozením zvěřiny (srnčí, černá). Střílím zásadně za plecko a nelovil jsem dále jak do 120m. Potom střelivo došlo a Já přešel na Federal Power Shok - ještě lepší! Ulovil jsem tedy pouze 2 srnce (80m a 40m), které sice neznačili ale okamžitě zůstali na zemi. Jako kdyby je to smetlo. U obou stejné zásahy, stejný účinek a stejný výstřel (5cm, bez podlitin). Na prase jsem neměl štěstí vyzkoušet. Poté jsem přešel na 308Win a střela Sierra Game King (SBT) je zatím nejhorší co jsem potkal. Mám na mysli účinek na zvěř, jak jsem psal v zážitcích.

K té 7x64. Nemám ji, napíšu jen zkušenosti mého kamaráda, který ji vlastní dlouhou dobu. I on nejdříve začínal s S&B (poloplášť bez střižné hrany), byl spokojený. Vše vždy našel. Poté přešel na Normu Vulkán a říká, že dosled provádí minimálně. Zvěř odchází z nástřelu do poloviny vzdálenosti v porovnání s S&B (tvrdí do 20m) a více barví. Nic jiného zkoušet nechce, protože je spokojen.

Nejlepší je koupit krabičku a vyzkoušet. Třeba zrovna tobě to bude vyhovovat. Taky záleží na tom, kam míříš. Pokud střílíš na kloub, za plecko, na hlavu,.. . Hodně štěstí s výběrem a rád se přiučím tvými zkušenostmi.
Hltám všechny informace ohledně střelby na delší vzdálenosti. Omlouvám se za svoji "nenažranost"!
Petřík

Příspěvekod Choochoo » čtv 02. srp 2012 13:07:27

Prase jsem nasoulal a ulovil na 50-60m, od nastrelu cca 40m, streleno dlan za lopatku. Pekne ohraniceny vystrel cca 3cm, minimalni poskozeni zveriny. Doporucoval jsem nizsi hmotnost strely, aby mohla byt volena vyssi rychlost a tudis zarucena i dobra deformace na vetsi vzdalenosti. Tvuj poznatek je asi podobny bude odpoviadat pouziti Sierry Gameking v 7x57 na 100m, kde uz je nizka rychlost Vo, coz asi bude neco jako 308 na 200m. Ted nevim jakou rychlost a vahu ma Gameking v 308 od SB, ale tipuju 11,7 s rychlosti do 800m/s, ktera na 200 m uz asi bude o dost nizsi a tuha strela se tolik nedeformuje a nepreda tolik energie. Bylo by zajimave porovnani Sierry 150,160,180gr. Pak by me zajimal tvuj nazor na Sierru ;)
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem.[figi]
Choochoo

Příspěvekod Daniel Vyoral » čtv 08. lis 2012 19:07:18

A co takový Nosler Partition v této ráži od SB, Hirtenbergeru nebo přebíjený. Nemá někdo zkušenosti??? :?:
Daniel Vyoral

Příspěvekod RD93 » úte 18. pro 2012 23:19:31

dobrý den,
zkoušel jsem lovit se střelivem Geco TM, ale zbraň měla velký zpětný ráz a akustický efekt hrozně třaskavý.
Pak jsem vyzkoušel RWS Evolution a zatím dobrý, uloveno 2 ks mufloní(180,220m), 4 ks vysoké(130,118,180, 42m) 7 ks srnčí(71,56,230,170,89m), 4 ks černé (15-80kg), 1 kamzík(230m). Zvěř po zásahu krásně značí, výstřely do 20ti koruny, nicméně zvěř většinou odchází s dobrým barvením cca do 50 metrů. Několikrát se mi stalo, že jsem po zásahu viděl,jako by ze zvěře vysela střeva, ale on to byl proud barvy, který z ní vytékal. Poslední dva úlovky srnčata 320 a 176 metrů oba kusy zásah na komoru, jeden srdce, zůstaly v ohni. Chěl bych vyzkoušet hirtenberger nosler partition 9,1g. Lovím s mannlicher classic + zeiss vicrory diavary 3-12x56 s ASV.
Lovu
RD93

Další

Zpět na Lovecké kulové střelivo

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Český překlad – phpBB.cz