Čištění puškohledů a další střelecké optiky

Puškohledy, použití, zkušenosti z praxe

Čištění puškohledů a další střelecké optiky

Příspěvekod Petřík » pát 20. črc 2012 8:00:40

Na každém fóru zabývající se zbraněmi lze nejít informace ohledně čištění zbraní. Co ale střelecká optika? Máte nějaké postupy a rady? Jak správně vyčistit puškohled, aby sklo nebylo "upatlané" a neztrácelo svoje vlastnosti? Několikrát se mi stalo (zejména v zimě), že mi puškohled omrzl a nedalo se přes něho dívat. Dalekohled, který ležel vedle byl bez jakýkoliv problémů. Podle mě se jednalo o špatný postup čištění, kdy na optice zůstane vrstva, které v důsledku nízké teploty zmrzne.
Dříve jsem používal čistící přípravky na okna, které jsem nanesl na čočky a pomocí ubrousků (toaletní papír) vytřel do sucha.

V současné době puškohledy na mých zbraních dostávají stejnou péči jako foto technika. Postup je následující:
1.Pomocí "balonku" odstraním (odfouknu) prach.
2.Pokud nějaké smítko nejde odstranit odfouknutím, použiji jemný štětec s dlouhými "chlupy" a následně odfouknu.
3.Na skleněně části puškohledu nanesu čistící přípravek (pro fotografy), který pomocí vatových tyčinek (uchošťourů :P ) roztírám po celé ploše. Většinou končím tehdy, kdy je celý plocha sklíčka vlhká - nenacházejí se tam místa, která tvoří kapičky.
4.Látkou na optiku (např. na brýle), případně pokud mám jemné papírové ubrousky (fotografické potřeby), dokonale vysuším povrch.

Jaký je Váš postup? Několikrát jsem se setkal s tím, že lidé používají kus oděvu (rukáv,...), nebo z kapsy vytažené kapesníky a velkou silou třou sklíčka. V případě levné optiky to "vem čert", ale u Meopty, Zeisse,.. ? Má cenu si kvůli zarosenému puškohledu a potřebě zrovna dnes lovit zničit optiku za desetitisíce?
Hltám všechny informace ohledně střelby na delší vzdálenosti. Omlouvám se za svoji "nenažranost"!
Petřík

Re: Čištění puškohledů a další střelecké optiky

Příspěvekod figi » pát 20. črc 2012 9:38:18

Ono to s tím zničením asi nebude tak hrozné.
Protože také fotím(a nej je PENTAX), tak od začátku používám mikrovláknové utěrky pro optiku ( dobré má i Meopta). A v plastovém pouzdru od kinofilmu si jednu nosím i s sebou ven. Ale nedělám to asi naprosto perfektně - na čištěnou čočku dýchnu a pak ji do sucha vytřu tou utěrkou. Po letech skla jako nová.
Na všech puškohledech používám sluneční clony a gumové očnice - a to myslím chrání optiku nejvíc, zejména v dešti a sněžení. Proto čistím tak jednou, dvakrát za rok.
figi

Příspěvekod motolada » pát 20. črc 2012 14:45:14

Sám jsem také dost trpěl,jsem na optiku háklivý a tak mě každá šmouha nehorázně štvala.U použitých puškohledů navíc přibyla vada minulých majitelů protože čistily skla přesně jak popisujete(hadr,rukáv,kapesník-na sucho),takže skla byla poškrábaná,otcův Fomei dalekohled dokonce bez antireflexu!!.
Letos jsem se konečně vzmohl a pořídil nový dalekohled i puškohled a proto nastal ten nejlepší čas se od začátku o skla starat.

Nakoupil jsem různé vodičky v optice-upozorňuji nic z toho nedělejte je to k ničemu!!!!!
Tyto vodičky nejsou vhodné pro antireflexní vrstvy a ponechávají na skle mastné šmouhy!!!Ověřeno na 3 druzích a jednom s popisem ze je vhodný i pro antireflex!!
Hadříky také nejsou nic moc protože sklo špatně leští(nevysají kapalinu).
Po roce mrzutostí manželka přišla se svojí utěrkou na okna,je to nějaká spešl,stačí ji navlhčit vlažnou vodou okno přetřít a samo se to vyleští,nevěřil jsem,ale jednou mě ty moje zlatíčka sebrala a přeleštila-zázrak fakt to fungovalo.Jediný požadavek je,že nesmí nikam přijít chemie!!Jinak je po hadře.
Od té doby leští ona :lol:

Protože jsem chtěl čistit sám,při koupi nové optiky jsem sondoval rady,jak to dělají profici,bylo mě doporučeno,že nejlepší je lích.Proto jsem mazal do drogerky a vyzkoušel.
Momentálně myju v lihu a utírám těmy optiko hadříky a funguje to. :) (pozor ty hadříky musíte sem tam přemáchnout mýdlem nebo jarem jinak se stím zase nedomluvíte)
motolada

Příspěvekod Petřík » pát 20. črc 2012 17:43:46

Hadříky na optiku jsou náchylné na vlhkost. Několikrát se mi stalo, že jsem vyčistit optiku a hadřík uložil do pouzdra k foťáku. Při focení jsem měnil filtr na objektivu a chtěl trochu dočistit. Hadřík za necelé 2 hodiny nasál vlhkost a Já si ten filtr tak "zasvinil", že jsem nebyl schopen fotit.
Jak psal Figi s krabičkou od kinofilmu - to musím vyzkoušet. Určitě to ochrání hadřík před vlhkostí více, než jen plastový obal.
Sluneční clona a gumové očnice určitě zabraňují zašpinění optiky, ale Já si na tu gumu mezi okem a puškohledem ne a ne přijít.

K tomu lihu, jak psal Motolada: Domnívám se,že na bázi lihu jsou klasické přípravky na mytí oken. Několikrát jsem četl, jak se lidé dokáží levně "Vyndat" obyčejným ironem. Použití čistého lihu jsem nikdy nezkoušel.
Hltám všechny informace ohledně střelby na delší vzdálenosti. Omlouvám se za svoji "nenažranost"!
Petřík

Příspěvekod motolada » pát 20. črc 2012 21:44:57

Jistě vše je na bázi lihu,ale ve všem jsou také jiné přísady které právě tu optiku mažou,na brýlích to nepoznáte ale na těch antireflexech to vidět je.
Jinak jsem na puškohled hned koupil ty sklápěcí krytky a to je paráda,lovím v drtivé většině na šoulačce a to je vždy zaprášená od semen,rosy atd.Takhle je to super ani smítko.
motolada

Příspěvekod Žanek » sob 21. črc 2012 9:00:39

používám jen teplou vodu, flintu (nebo dalekohled) postavím a do okuláru napustím trochu teplé vody, aby byla celá plocha skla zakrytá. Pak tam trochu pokvedlám smotaným toaleťákem, abych odloučil špínu a vytřu do sucha zase toaleťákem - výsledek zatím vždy perfektní, optika jako vyndaná z nová z krabice
ZKK 601 v rážích .243 + Meopta ZD 3-12x56 a .308 + Fomei Beater 1-4x24 a Nikon Monarch 8,5x56
Žanek

Příspěvekod Kodiak1 » pon 23. črc 2012 8:56:57

Čištění optiky jsem dlouho řešil, optika stála spoustu peněz, proto si zaslouží i náležitou péči. Nakonec jsem dal na radu pana Polanského z Jaroměře, který vyčistí snad jakýkoli dalekohled, puškohled a ... Teda pokud to má nějakou cenu se s tím zabývat :).
Balónek na ofouknutí se štětečkem je jistota na pevné částečky, to používám taky. Co se týká mokrého čištění, tak nejlepší je ether (nezanechává žádné stopy), někdo ho ještě míchá s čistým lihem z lékárny - líh 3díly /ether 1díl, ale já mám rád ostrý ether. Super aplikátor je špejle s vatovým tamponem - plastový uchošťour nebrat, protože ho ten ether rozebírá!
Na optiku v žádném případě nedýchat, z člověka při vydechnutí lítají děsný svinstva a pak je to čištění je o to těžší. Utěrky na leštění optických prvků používám jen na čistou prachových částeček zbavenou optiku. Dnes takhle čistím už úplně všechno co má skleněný čočky :) . Při čištění etherem se doporučuje moc nedýchat výpary :lol:
Kodiak1

Příspěvekod Boci » stř 25. črc 2012 17:57:35

Na optiku jsem taky háklivej a vyskoušel jsem ledacos.Ofouknu balonkem,ometu štětečkem,znovu ofouknu,dýchnu a otřu utěrkou na optiku a pak použiju LENS PEN.Je to taková tužka,z jedné strany štěteček a z druhý polštářek s grafitem.Sklo je dokonale čistý bez šmouch.Dřív jsem používal líh a éter,ale s tím bylo víc práce a výsledek stejnej.Jenom se ten LENS PEN musí použít na suchý sklo.
Boci

Příspěvekod motolada » stř 25. črc 2012 23:25:05

motolada

Příspěvekod Boci » čtv 26. črc 2012 7:52:28

Fuj,to jsi mě vystrašil.Já to používám přes rok.Poprvé jsem to zkusil na nejlevnější optice co byla doma,prostým okem bez poškrábání.Teď jsem všechny prohlýd pod silnou lupou a bez závad.
Boci

Další

Zpět na puškohledy

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Český překlad – phpBB.cz